Reklama
Rozwiń

Portugalia podnosi minimalną płacę

Mniejszościowy rząd socjalistów w Portugalii przedstawił propozycję podwyższenia od 2020 r. miesięcznej płacy minimalnej o prawie 6 proc. do 635 euro. Nadal będzie to jednak najniższa suma w zachodniej Europie

Publikacja: 14.11.2019 11:10

Portugalia podnosi minimalną płacę

Foto: Adobe Stock

Premier Antonio Costa obiecał na początku drugiej kadencji w październiku podniesienie tego minimum o 25 proc. do 750 euro w 2023 r. „Ta trajektoria przyczynia się do zwiększania dochodu i poprawy poziomu zwartości społecznej — stwierdził rząd w uzasadnieniu — Ten wzrost zbiegł się ze znaczną dynamiką w gospodarce i na rynku pracy" — cytuje Reuter.

Co piąty pracujący w Portugalii otrzymuje minimalne wynagrodzenie, w ubiegłym roku oficjalnie uznano sytuację 890 tys. ludzi za niestabilną. Tego określenia używa się do niestandardowych form zatrudnienia, pracy dorywczej i do umów na określony czas.

Ugrupowanie Costy, który doprowadził w ciągu 4 lat do dużego wzrostu gospodarczego i zmniejszenia deficytu budżetowego wygrało wybory powszechne 6 października, zwiększyło reprezentację w parlamencie jako największa partia, ale nadal brakuje mu większości. Costa postanowił rządzić sam korzystając z poparcia komunistów i bloku lewicy. Plan podwyższenia minimum płacowego powinien zyskać ich poparcie.

Rządowa propozycja przedstawiona teraz związkom zawodowym i innym organizacjom zaczęłaby obowiązywać od 1 stycznia. Dalsze podwyżki byłyby negocjowane i wprowadzane co roku, aby to minimum doszło do 750 euro w 2023 r. Od 2015 r., od kiedy socjaliści są u władzy minimalna płaca wzrosła o 14 proc., z 505 do 600 euro. Nadal jest znacznie mniejsza od 1050 euro w sąsiedniej Hiszpanii.

„Wzrost płac nie osiągnął jeszcze tempa potrzebnego dla zapewnienia zrównoważonego podziału dochodu. Portugalia jest nadal jednym z krajów Unii o największej nierówności dochodów" — stwierdził rząd.

Według analityków, dużą wadą gospodarki portugalskiej, która schładza się po osiągnięciu w 2017 r. największej ekspansji od prawie 20 lat, jest niepewność zatrudnienia. Największa centrala związkowa CTGP stwierdziła, że podwyżka minimum jest „niedostateczna, bo kraj jest teraz w stanie pójść znacznie dalej".

Wynagrodzenia
Firmy podwyższają wymagania, lecz są gotowe na kompromis
Wynagrodzenia
Jaka płaca minimalna? Pracodawcy zabrali głos
Wynagrodzenia
Ile naprawdę zarabiamy? GUS podał dokładne dane
Wynagrodzenia
Rekordowe wynagrodzenia prezesów spółek z indeksu S&P 500. Zaskakujący numer 1
Wynagrodzenia
Nie tylko zetki nie chcą się poświęcać dla wyższej płacy