Jedna z podstawowych zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowi, że[b] obywatel wykonujący pracę na terenie państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii podlega wyłącznie ustawodawstwu tego państwa, w którym był ostatnio zatrudniony[/b].
Zgodnie z art. 67[b] rozporządzenia Rady nr 1408/71[/b] z [b]14 czerwca 1971, w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie[/b], bezrobotny ubiegający się o świadczenia z tytułu bezrobocia ma prawo do uwzględnienia w koniecznym zakresie okresów ubezpieczenia lub zatrudnienia przebytych pod działaniem ustawodawstw innych państw członkowskich UE, pozostałych państw członkowskich EOG lub Szwajcarii pod warunkiem spełnienia ostatniego okresu ubezpieczenia na terytorium kraju, w którym bezrobotny ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych.
W związku z powyższym [b]okresy zatrudnienia spełnione w Irlandii przez osobę zadającą pytanie będą mogły być uwzględnione przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych na terytorium Polski, jeśli osoba ta spełni ostatni okres ubezpieczenia lub zatrudnienia w Polsce[/b].
Wyjątek od powyższej zasady wprowadza art. 71 ust. 1 lit. b (ii) cytowanego rozporządzenia, który stanowi, iż pracownik najemny, który oddaje się do dyspozycji służb zatrudnienia na terytorium państwa, gdzie zamieszkuje lub który powraca na to terytorium korzysta ze świadczeń zgodnie z ustawodawstwem tego państwa tak, jakby był tam ostatnio zatrudniony.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że aby bezrobotny mógł korzystać ze świadczeń z tytułu bezrobocia w państwie, w którym nie był ostatnio zatrudniony (na podstawie art. 71 ust. 1 lit. b (ii) rozporządzenia 1408/71) musi on nie tylko oddać się do dyspozycji służb zatrudnienia, ale także udokumentować fakt zamieszkania w tym państwie w trakcie wykonywania pracy w innym państwie członkowskim.