W art. 53 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A502DC39C67BFB0FF86E7CD75448B133?id=182007/]ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.)[/link] odrębnie uregulowano zasady kształtowania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla zatrudnionych w szkole nauczycieli oraz dla nauczycieli będących emerytami i rencistami.
Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110 proc. kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3.
Dla nauczycieli będącymi emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5 proc. pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Z treści powołanych wyżej przepisów wynikają następujące konsekwencje:
1. Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli zależy od faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć). Bez znaczenia w tym względzie jest fakt, czy nauczyciel zatrudniony w szkole pobiera równocześnie emeryturę lub rentę.