Dziękujemy za obserwowanie z „Rzeczpospolitą” ostatniego dnia kampanii prezydenckiej.

23:05

23:04

– Chcę powiedzieć wszystkim opozycyjnym kontrkandydatom: nie jesteśmy swoimi oponentami. Naszym oponentem jest Andrzej Duda – powiedział Rafał Trzaskowski.

23:03

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

23:00

Rozpoczęła się ostatnia godzina kampanii wyborczej.

22:56

– W konstytucji umówiliśmy się na autonomię państwa i Kościoła, jeżeli chcemy tej autonomii, to tylko prezydent z lewicy jest w stanie to zrobić – przekonywał Robert Biedroń.

22:51

– Tyle lat musieliśmy przeciw czemuś protestować: przeciwko zawłaszczaniu sądów, naruszaniu praw kobiet, obrażaniu ludzi, obrażaniu nauczycieli, a w niedzielę mamy szansę, jakiej dawno nie mieliśmy, żeby iść i zademonstrować pozytywną, uśmiechniętą twarz Polski – mówił Rafał Trzaskowski.

22:50

Przed Pałacem Prezydenckim odbył się wiec poparcia dla Andrzeja Dudy.

22:31

22:17

– Kiedy w 2000 r. brałem udział w kampanii prezydenckiej Jarosława Kalinowskiego, nie myślałem, że 20 lat później spotka mnie taki zaszczyt. Dziś też stoją ze mną młodzi ludzie, przed którymi wielka przyszłość. Wspólnie zmienimy Polskę – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

22:13

Będzie nam trudniej wyprowadzać Polskę z kryzysu gospodarczego, walczyć z epidemią i realizować poszczególne elementy programowe obozu Zjednoczonej Prawicy, ale nie będzie żadnej katastrofy – mówił w Onet.pl o ewentualnym zwycięstwie Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich były wicepremier Jarosław Gowin.

22:11

21:59

21:52

Konsul generalny Adrian Kubicki poinformował Polskie Radio, że w Nowym Jorku swoje głosy odesłało już ponad 70% wyborców.

21:50

– Polsce potrzebny jest tak dobry prezydent jak Aleksander Kwaśniewski. I takim prezydentem może być tylko Robert Biedroń. – mówił w Warszawie Tomasz Trela.

21:41

– Przez pięć lat władza przestała rozmawiać z obywatelami i dzisiaj nie mówi o tym, co najważniejsze – przekonywał Rafał Trzaskowski.

21:34

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

21:32

– To, o co walczy Robert Biedroń, to nie zmiana, w której zmienia się tylko twarz. To zmiana w kierunku nowoczesnego państwa dobrobytu – mówił na wiecu w Warszawie Adrian Zandberg.

21:31

Możemy mieć Polskę, w której będzie i 500 plus, i demokracja – przekonuje Szymon Hołownia, kandydat w wyborach prezydenckich.

21:15

21:12

To była jedna z najdziwniejszych i najbardziej niezwykłych kampanii wyborczych w Polsce od 1989 r. – analiza Michała Kolanki.

21:11

Ostatnie godziny kampanii! Międzyborów, gm. Jaktorów #Trzaskowski2020

Ostatnie godziny kampanii przed I turą! Spotkanie z mieszkańcami gminy Jaktorów. Oglądajcie #NaŻywo!#Trzaskowski2020 #SilnyPrezydent #NowaSolidarność

Opublikowany przez

Rafała Trzaskowskiego

Piątek, 26 czerwca 2020

21:09

Wieczorny live Szymona 26.06www.wspieraj.holownia2020.pl

Opublikowany przez

Szymona Hołownię

Piątek, 26 czerwca 2020

21:04

21:02

20:59

– Dziś duma narodowa została w dużej mierze nam odebrana – powiedział w Warszawie Krzysztof Bosak.

– To jest nasze dążenie, żebyśmy zachowali naszą wolność i zrobili z niej dobry użytek – kontynuował kandydat Konfederacji.

20:58

Mam olbrzymią determinację do tego, by kontynuować zmiany, które były wprowadzane w Polsce przez ostatnie 5 lat – mówił w rozmowie z TVP Info prezydent Andrzej Duda.

20:42

Przegrana Dudy zapoczątkuje efekt domina monowładzy Zjednoczonej Prawicy. Od porażki prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczął się zmierzch wszechwładzy PO i od fiaska kandydata PiS skończyłaby się hegemonia PiS – pisze Jacek Nizinkiewicz.

20:40

– Dopóki nie osiągniemy poziomu zachodu Europy w kwestii zarobków, dla mnie nie ma dyskusji o euro – zapowiedział Andrzej Duda.

20:24

20:23

– 13 emerytura okazała się bardzo dużym wsparciem dla seniorów. Mam nadzieję, że będzie teraz realizowana kolejna obietnica rządu – 14 emerytura. Będę tego pilnował – mówił w TVP Info Andrzej Duda.

20:22

Młodzieżowy spot profrekwencyjny „Gniew młodych” zobaczyło już kilkaset tysięcy ludzi. Mnie do głosowania zachęcił, ale zupełnie inaczej, niż planowali jego twórcy – pisze Mariusz Cieślik.

20:21

– To jest Polska prezydenta, który jest kompletnie sterowalny, który pokrzykuje, który nie jest w stanie załatwić nic nawet ze swoim jedynym zagranicznym partnerem – Donaldem Trumpem, robi sobie z nim tylko zdjęcia – mówił w TVN24 Szymon Hołownia.

20:20

Byłby to czarny i ponury scenariusz z poważnymi konsekwencjami dla gospodarki – ocenił ewentualne zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich premier Mateusz Morawiecki.

19:51

19:33

– Na mniejsze zło zagłosujemy w drugiej turze. A pierwsza tura służy temu, żeby głosować zgodnie z poglądami. Jeśli macie serce po lewej stronie, to proszę Was o głos. Tak możemy pokazać, ile waży głos ludzi o lewicowych, progresywnych poglądach – mówił w TVN24 Robert Biedroń.

19:32

– To był fascynujący czas. Staraliśmy się przekonywać Polaków do wizji Andrzeja Dudy podczas tej kampanii. Spotkania z ludźmi były czymś szczególnym. Chciałbym mieć takiego partnera w pracy jak Andrzej Duda na kolejne 5 lat – powiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

19:30

– Będziemy wybierać pomiędzy zachowaniem naszych tradycyjnych wartości w modelu rodziny jako związku kobiety i mężczyzny. Będziemy decydować o tym czy polskie dzieci będą chronione przed propagandą, przed narzucaniem im ideologii LGBT, czy polskie dzieci zostaną ochronione przed prawem do adopcji przez małżeństwa homoseksualne, czy zachowamy wartości, które kształtowały nas jako naród, jako społeczeństwo przez setki lat czy ponad tysiąc lat – mówił o niedzielnych wyborach na antenie Radia Maryja Jacek Sasin.

19:15

https://twitter.com/szymon_holownia/status/1276564536053633024

19:08

19:06

– Nie damy się dzielić. Staniemy w obronie tych wszystkich, którzy są atakowani. Nawet jeśli ten wiatr będzie wiał nam w twarz, to i tak będziemy walczyć o to, by Polska zmieniła się na lepsze – mówił w Warszawie kandydat Koalicji Obywatelskie Rafał Trzaskowski.

18:45

– Jak nie możemy ze sobą normalnie rozmawiać, to zaraz nie będziemy mogli ze sobą normalnie żyć i wojna polityczna, która trwa co najmniej od 15 lat, przerodzi się w wojnę społeczną, a na końcu w wojnę domową, bo takie były doświadczenia naszej historii – mówił w Miechowie Władysław Kosiniak-Kamysz.

18:22

– Całe życie mówiłem, że jak robi się elektrownię atomową, to ze Stanów Zjednoczonych. Ale do tego celu nie są potrzebni prezydenci – ocenił Janusz Korwin-Mikke.

18:18

– W 89 roku robiliśmy, co mogliśmy. Ale nie wyobrażaliśmy sobie, że nie będziemy już tylko marzyć o demokracji, ale będziemy walczyć o rzeczywistość i zmieniać Polskę – mówił w Warszawie Rafał Trzaskowski.

18:17

18:16

18:10

18:08

– Staję przed Wami i proszę o to, o cośmy walczyli w czasach Powstania. Żebyśmy mogli żyć w tym kraju w zgodzie i zrozumieniu każdego z nas i uszanowaniu jego godności człowieczej – mówiła na Placu Zamkowym w Warszawie Wanda Traczyk-Stawska.

18:07

Finał kampanii przed I turą! #Trzaskowski2020

Pełna mobilizacja! Finał kampanii przed I turą – oglądajcie relację #NaŻywo z Placu Zamkowego w Warszawie!

Opublikowany przez

Rafała Trzaskowskiego

Piątek, 26 czerwca 2020

18:06

17:57

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że łącznie wysłano 528 tys. 184 pakietów wyborczych. 343 tys. wysłano za granicę.

17:53

17:49

– Mówili, że najlepiej sprzedawać stocznie i LOT sami wiecie komu. Ja mówię „nie”. To my będziemy ich kupować – powiedział Andrzej Duda.

17:29

17:18

– Mamy szansę stać się najlepiej funkcjonującym państwem w Europie, potrzeba do tego kontynuacji prospołecznej i propaństwowej polityki – mówił w Rybniku Andrzej Duda.

17:16

– Wiem, że w niedzielny wieczór będziemy cieszyć się z tego, co wspólnie zrobiliśmy. To nie jest koniec drogi, to jej początek – mówił w Warszawie Szymon Hołownia.

17:10

Kilka sło´w o tym dlaczego 28 czerwca zagłosuje? na Władysława Kosiniaka-Kamysza:1. Jako jedyny kandydat niesie mo´j…

Opublikowany przez

Paweł Kukiz

 

Piątek, 26 czerwca 2020

16:40

W rozmowie z dziennikarzami Mirosław Piotrowski ocenił, że w czasie kampanii wyborczej udało się poruszyć wiele istotnych tematów. – Chcę podziękować tym, którzy zbierali podpisy, bo zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, aby zarejestrować Mirosława Piotrowskiego jako kandydata na prezydenta i tym, którzy pomagali i jeszcze dziś pomagają w tej kampanii, szczególnie mojemu sztabowi, który działa i jest aktywny, i będzie aktywny do ogłoszenia ciszy wyborczej – oświadczył kandydat. – Każdy wynik, który uzyskam w tych wyborach prezydenckich 2020 uważać będę i uważam za satysfakcjonujący i z góry wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – stwierdził. Zaznaczając, że brał udział w dwóch debatach telewizyjnych i kontaktował się z dziennikarzami podziękował przedstawicielom mediów za relacjonowanie oraz „dociskanie kandydata”.

16:33

16:24

45 proc. głosów zdobył Andrzej Duda w sondażu CBOS. Na Rafała Trzaskowskiego chce zagłosować 20 proc. respondentów. Szymona Hołownię popiera 11 proc. osób. Po 4 proc. głosów zdobyli Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Roberta Biedronia wskazało 2 proc. ankietowanych.

16:23

– Ta droga się nie kończy, to nowy początek – mówi w Warszawie Szymon Hołownia

16:18

Sztab prezydenta Andrzeja Dudy krytykuje program Rafała Trzaskowskiego. Politycy PiS pytają, czy stoją za nim Donald Tusk, Grzegorz Schetyna i Borys Budka.

16:16

16:15

O godzinie 19:25 orędzie w TVP wygłosi marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

16:10

16:03

Na stronie Sądu Najwyższego pojawiło się oświadczenie o stanie majątkowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. „Osobiście zwróciłem się do SN o zdjęcie klauzululi tajności i ujawnienie mojego oświadczenia majątkowego” – poinformował na Twitterze Andrzej Duda.

15:54

Ponad 41 proc. ankietowanych chce w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosować na Andrzeja Dudę – wynika z sondażu IBRIS dla Onet.pl

15:13

Kandydat na prezydenta Paweł Tanajno zaproponował ”wprowadzenie cenzusu wiekowego, zakładającego, że osoba po 65. roku życia utraci prawo wyborcze”.

15:12

14:52

Korwin-Mikke podsuwa wyborcom Konfederacji pomysł, jak zachęcić innych do głosowania na Krzysztofa Bosaka.

14:26

13:57

Duda: Proszę abyście udali się do wyborów, zrealizowali swój obywatelski obowiązek.

13:56

Duda: Proszę żebyście zrobili sobie rachunek tego co było do 2015 roku i tego co było po 2015 roku. Jaką mieliście sytuacje przed poprzednimi wyborami jeśli chodzi o poziom życia, a jaką macie obecnie.

13:54

Duda: Polska szkoła zdała egzamin, uczniowie mogli ukończyć rok szkolny.

13:53

Andrzej Duda w Krzepicach: Chciałem z całego serca podziękować wszystkim polskim nauczycielom, którzy przeprowadzali dzieci przez ten trudny czas. Ogromnie dziękuje rodzicom, dziękuję, że daliście radę, dziękuję, że wspieraliście swoje pociechy. Uczniom dziękuję za to, że wytrzymali ten trudny czas siedzenia w domu.

13:38

Kosiniak-Kamysz: Zwracam się do wyborców, którzy kiedyś zaufali Andrzejowi Dudzie. Wiem, że wielu z was się rozczarowało. Ja jestem gwarantem, że zachowując programy społeczne można postawić na wolność gospodarczą.

13:33

Kosiniak-Kamysz: Problemem w Polsce jest nie tylko koronawirus, ale też ciężka choroba nienawiści, która zatruła serca i umysły.

13:32

Kosiniak-Kamysz: Proszę dla zdrowotności programu o 19:30 nie oglądać, bo można się rozchorować.

13:27

Władysław Kosiniak-Kamysz w Rzeszowie: Trzeba dać szansę na godną pracę i podnieść kwotę wolną od podatku. Trzeba obniżyć VAT, żeby pobudzić gospodarkę.

13:21

Hołownia: Trzeba myśleć o Polsce na pokolenia, a nie na kadencję. My mamy pomysł na Polskę, mamy program.

13:15

Hołownia: Posadzimy ponad 500 drzew, by zrekompensować ślad węglowy związany z jeżdżeniem po Polsce.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

13:14

Szymon Hołownia: Przejechaliśmy ponad 5 tys. km, setki odwiedzonych miejscowości, dziesiątki tysięcy ludzi z którymi spotkaliśmy się na trasie. Przejechaliśmy całą Polskę wzdłuż i wszerz, zygzakiem i na krzyż.

12:54

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca mieszkańców miasta, którzy nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich w miejscu zamieszkania, do pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania.

12:49

W części poglądów gospodarczych bliżej mi do obozu PiS-owskiego, w części światopoglądowej oczywiście nie, w stosunku państwa do Kościoła też nie, ponieważ jestem za tym, żeby religia była sprawą prywatną. Rafał Trzaskowski jest Europejczykiem i tu mi jest bliżej do niego, ponieważ też jestem za tym, żeby UE była priorytetem dla Polski i Polaków, żeby inne kraje europejskie też były w zasięgu naszej przyjaźni i dialogu – mówił kandydat Unii Pracy na prezydenta Waldemar Witkowski.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:29

Bosak: Obejmę nadzorem szkoły, do których wkracza ideologia LGBT.

12:25

Bosak: Jako prezydent doprowadzę do tego, by polski sprzeciw wobec żydowskich roszczeń majątkowych wybrzmiał na arenie międzynarodowej. Doprowadzę do wyciągnięcia z zamrażarki ustawy Stop 447.

12:21

Krzysztof Bosak: Proponuję VAT 0 procent na podstawowe produkty żywnościowe. Jeśli chcemy pomóc najmniej zarabiającym Polakom proponujemy, by ulżyć im podatkowo.

11:56

42,7 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy w I turze, 28,4 proc. poparcia dla Rafała Trzaskowskiego – to wyniki sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. W porównaniu do badania sprzed tygodnia prezydent stracił 1,9 punktu proc. poparcia, Rafał Trzaskowski – 0,9 punktu proc.

Wojtek RADWANSKI / AFP

Wojtek RADWANSKI / AFP

11:47

Trzaskowski: Takie wybory zdarzają się raz na pokolenie, nie ma w nas zgody, aby nas dalej dzielić. Potrzeba nam silnego prezydenta, który będzie stawał przy wszystkich tych, którzy są obrażani, atakowani. Bardzo mi zabrakło polskiego prezydenta, gdy była niszczona polska edukacja.

11:44

Trzaskowski zapowiada odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela.

11:36

Rafał Trzaskowski w Płońsku: Przez te ostatnie miesiące i lata naszymi bohaterami byli nauczyciele. Mimo tego, że rząd nam zafundował kompletny chaos w edukacji, mimo tego, że była kumulacja roczników, mimo tego, że coraz więcej zadań przerzuca się na samorządy – w tych bardzo trudnych czasach staliście na straży tego, aby edukacji nie zniszczyć do końca.

11:18

Andrzej Duda w Mikstacie: Kraje UE były rozwijane poprzez rozwój wszędzie, to dlatego jest europejski Fundusz Spójności, on służy po to, aby w ramach UE wyrównać poziom rozwoju. My chcemy w naszym kraju robić to samo, realizować zasady europejskie, równego rozwoju, aby wszelkie podstawowe zasady naszej konstytucji były spełnione.

11:17

W lokalu wyborczym obowiązywać będą maseczki lub przyłbice. Na prośbę komisji należy odsłonić twarz, aby ułatwić identyfikację. Przed wejściem do lokalu wyborcy powinni zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki. Muszą zachować odstęp od innych osób – takie są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i GIS.

11:14

Szymon Hołownia: Możemy uzyskać dobry wynik, powyżej 20 procent, na tyle dobry, żebyśmy minęli się z kandydatem Platformy Obywatelskiej i weszli do II tury.

11:13

Według kandydata Konfederacji „Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda nie różnią się szczególnie od siebie”, a „Szymon Hołownia nie jest politykiem”. – Mam wątpliwości czy poradziłby sobie z urzędem – dodał.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

10:38

Zlepek luźnych kartek i luźnych pomysłów zawiera wiele błędów, chociażby sprawa opodatkowania twórców. Wiele jest takich elementów merytorycznych, szczegółowych, które pokazują, że to po części niespełnione warszawskie obietnice jako prezydenta miasta zgłaszane przez kandydata Rafała Trzaskowskiego, a po części są rzeczy, które zupełnie nietrafnie kopiują pewne rozwiązania nawet takie, które zostały już wprowadzone – mówił w Radiu Plus prezydencki minister Paweł Mucha. – To nie jest poważne traktowanie wyborców, jeżeli na 24 godziny przed wyborami przedstawia się program – dodał.

10:35

10:21

Rafał Trzaskowski wzywa swoich wyborców do mobilizacji przed I turą wyborów.

10:14

– Wydaje nam się, że Robert nie zostanie prezydentem. Tak mi się wydaje, natomiast walczymy o dobry wynik – powiedział w Onecie szef SLD Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do startu kandydata Lewicy Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich.

10:10

Powinniśmy odblokować swoją wyobraźnię, że możliwy jest prezydent niepartyjny, obywatelski – mówił w TVN24 szef sztabu wyborczego Szymona Hołowni, były minister w rządzie Donalda Tuska, Jacek Cichocki.

9:43

9:40

Sztab Rafała Trzaskowskiego zaprasza na symboliczne zakończenie kampanii wyborczej kandydata Koalicji Obywatelskiej na Placu Zamkowym.

9:38

Według Krzysztofa Bosaka „Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda nie różnią się szczególnie od siebie”, a „Szymon Hołownia nie jest politykiem”. – Mam wątpliwości czy poradziłby sobie z urzędem – dodał kandydat Konfederacji w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. O prezydencie Dudzie Bosak mówił, że nie jest on politykiem konserwatywnym lecz „centrowym, wywodzącym się z Unii Wolności, poprzedniczki Platformy Obywatelskiej, poprawnym politycznie”.

9:10

– Chciałbym, żeby na koniec tej drugiej pięcioletniej kadencji Polak przeciętnie zarabiał w przeliczeniu na euro co najmniej dwa tysiące euro – powiedział w Wierzbinku ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

8:55

– Dominujący zwrot, jaki jest w tym programie to „będę domagał się od rządu”. To jest absolutne rozdawnictwo, nierealny program – mówił w Polskim Radiu o zaprezentowanym przez Rafała Trzaskowskiego programie wyborczym prezydencki minister Andrzej Dera.

8:52

Chcieliśmy program pokazywać w częściach – mówił w TVN24 szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, poseł PO Cezary Tomczyk pytany o to, czy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta nie zaprezentował swojego programu zbyt późno (na stronie jego kampanii pojawił się on 25 czerwca popołudniu, nieco ponad dobę przed ciszą wyborczą).

8:41

8:21

8:19

Sztab Krzysztofa Bosaka prowadzi transmisję na żywo z ostatniego dnia kampanii kandydata Konfederacji przed pierwszą turą.

8:15

– Na 99 proc. będzie druga tura – prognozował w Radiu Zet prof. Antoni Dudek.

8:11

– Polska potrzebuje budowli społecznych, nie betonowych – mówił w Łodzi Szymon Hołownia, opowiadając się za inwestowaniem w edukację.

8:09

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dziękując w Limanowej za czas kampanii przekonywał, że w ostatnich godzinach przed ciszą wyborczą jest jeszcze wiele do zrobienia.

8:01

7:56

7:47

– Chciałbym, żeby na koniec tej drugiej pięcioletniej kadencji Polak przeciętnie zarabiał w przeliczeniu na euro co najmniej dwa tysiące euro – powiedział prezydent w Wierzbinku.

7:46

– Musimy w wynagrodzeniach dogonić zamożne państwa Europy Zachodniej, żeby ludzie nie wyjeżdżali z Polski za pracą, żeby nie szukali swojej szansy za granicą tylko dlatego, że tam lepiej płacą – stwierdził Duda.

7:45

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z sympatykami w Wierzbinku (woj. wielkopolskie).

7:38

– Bardzo sceptycznie podchodzę do wszystkich sondaży – dodał, pytany o sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24, według którego w pierwszej turze ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda może liczyć na 40 proc. głosów, kandydat KO Rafał Trzaskowski – na 27 proc.

7:35

– Jest bardzo duża mobilizacja. Myślę, że to przejaw bardzo silnych emocji, które pojawiły się w tej kampanii – powiedział w TVN24 europoseł PiS Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta, pytany o okrzyki „pierwsza tura” na wiecach Andrzeja Dudy.

7:25

Na pytania internautów odpowiadał Stanisław Żółtek.

7:16

7:01

https://twitter.com/szymon_holownia/status/1276380022740324353

6:25

6:13

6:07

Finisz zdominowała wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i walka o mobilizację wyborców – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:00

To najważniejsze od lat głosowanie w sprawie przyszłości Polski. Pierwsza tura już w niedzielę, ale nie przyniesie rozstrzygnięcia. Finał za dwa tygodnie – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

5:55

Od czwartku na stronie kampanii Rafała Trzaskowskiego dostępny jest jego program wyborczy.

5:36

5:31

Na profilu Krzysztofa Bosaka na Facebooku ma być przez cały dzień prowadzona transmisja z ostatniego dnia kampanii wyborczej kandydata.

Bosak24

Opublikowany przez

Krzysztof Bosak

Czwartek, 25 czerwca 2020

5:00

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wykonali kampanijne plany. Ale o tym, który z nich zwycięży, zadecydują wyborcy innych kandydatów – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

4:17

4:02

W ostatnich dniach przed wyborami zaplanowanymi na 28 czerwca porozmawialiśmy z 9 z 11 kandydatów na prezydenta „Rzeczpospolitej” – Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Robertem Biedroniem, Krzysztofem Bosakiem, Markiem Jakubiakiem, Stanisławem Żółtkiem, Pawłem Tanajno, Mirosławem Piotrowskim i Waldemarem Witkowskim. Jak widzą swoją prezydenturę? Co będzie dla nich priorytetem w przypadku wygrania wyborów prezydenckich? Dlaczego zdecydowali się na start w wyborach? Jak odpowiadali kandydaci?

4:01

Uczestników sondażu SW Resarch dla rp.pl zapytaliśmy czy podjęli już decyzję na którego z kandydatów oddadzą głos w I turze. Na tak zadane pytanie 62,3 proc. respondentów odpowiedziało „Tak”.

Fotorzepa, Jakub Czermiński, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jakub Czermiński, Jerzy Dudek

4:00

Spodziewano się, że wizyta w Waszyngtonie przyniesie poparcie dla Andrzeja Dudy. Oficjalne informacje o wizycie pojawiły się dosyć późno, być może pewne elementy w negocjacjach nie zagrały. W pewnym momencie zapewne nie było wyjścia, a odwołanie wizyty byłoby katastrofą –  ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

Ostatnie sondaże:

IBRIS dla „Rzeczpospolitej”: Andrzej Duda – 41,1 proc., Rafał Trzaskowski – 26,4 proc., Szymon Hołownia – 9,7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 5,4 proc., Robert Biedroń – 4,9 proc., Krzysztof Bosak – 4,6 proc., Marek Jakubiak – 0,7 proc., Stanisław Żółtek – 0,3 proc., Paweł Tanajno – 0,2 proc., Waldemar Witkowski – 0,1 proc., Mirosław Piotrowski – 0 proc.

Estymator dla „Do Rzeczy”: Andrzej Duda – 42,7 proc., Rafał Trzaskowski – 28,4 proc., Szymon Hołownia – 10,3 proc., Krzysztof Bosak – 7,6 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 6,3 proc., Robert Biedroń – 3,6 proc.

Kantar dla „Faktów” TVN i TVN 24: Andrzej Duda – 40 proc., Rafał Trzaskowski – 27 proc., Szymon Hołownia – 13 proc., Krzysztof Bosak – 7 proc., Robert Biedroń – 3 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2 proc.

IPSOS dla oko.press: Andrzej Duda – 40 proc., Rafał Trzaskowski – 27 proc. Szymon Hołownia – 10 proc., Krzysztof Bosak – 7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 5 proc., Robert Biedroń – 4 proc., Waldemar Witkowski – 1 proc.

IBRIS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 43,1 proc., Rafał Trzaskowski – 27,4 proc., Szymon Hołownia – 10,1 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 7,5 proc., Krzysztof Bosak – 6,2 proc., Robert Biedroń – 4,5 proc.

Pollster dla TVP Info: Andrzej Duda – 41,38 proc., Rafał Trzaskowski – 29,86 proc., Szymon Hołownia – 11,18 proc., Krzysztof Bosak – 7,34 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 6,55 proc., Robert Biedroń – 2,93 proc.

IBRiS dla Wirtualnej Polski: Andrzej Duda – 41 proc., Rafał Trzaskowski – 27,1 proc., Szymon Hołownia – 8,9 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 7,3 proc., Krzysztof Bosak – 5,6 proc., Robert Biedroń – 4,2 proc., Stanisław Żółtek – 0,5 proc., Marek Jakubiak – 0,4 proc., Paweł Tanajno – 0,2 proc., Mirosław Piotrowski – 0,1 proc., Waldemar Witkowski – 0 proc.

IBRiS dla Onetu: Andrzej Duda – 41,3 proc., Rafał Trzaskowski – 28,2 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 8,3 proc., Szymon Hołownia – 8,1 proc., Krzysztof Bosak – 4,6 proc., Robert Biedroń – 3,8 proc., Paweł Tanajno – 0,6 proc., Waldemar Witkowski – 0,4 proc., Stanisław Żółtek – 0,2 proc., Marek Jakubiak – 0,1 proc., Mirosław Piotrowski – 0 proc.

IBRiS dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”: Andrzej Duda – 41,5 proc., Rafał Trzaskowski – 28,3 proc., Szymon Hołownia – 8,7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 8 proc., Krzysztof Bosak 5,4 proc., Robert Biedroń 2,2 proc.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Jeśli w I turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy oddanych w wyborach głosów, wówczas dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem w I turze zmierzy się ze sobą w II turze, która odbędzie się 12 lipca.

Czytaj także:

Debata prezydencka: 5 pytań i pytania o pytania

W wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Andrzej Duda (urzędujący prezydent), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat Koalicji Polskiej), Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Paweł Tanajno (kandydat niezależny), Marek Jakubiak (kandydat niezależny), Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi), Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy i Polexit-u), Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy).

9 z 11 kandydatów startujących w wyborach z 28 czerwca startowało w wyborach, które miały odbyć się 10 maja. W tamtych wyborach nie startował Rafał Trzaskowski (kandydatką Koalicji Obywatelskiej była wówczas Małgorzata Kidawa-Błońska) oraz Waldemar Witkowski (nie zebrał 100 tysięcy uznanych przez PKW za ważne podpisów niezbędnych do zarejestrowania kandydatury).

W wyborach z 28 czerwca głosy będzie można oddawać w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Jedynie w dwóch gminach -  w Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie), zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia, głosowanie ma odbyć się jedynie w formie korespondencyjnej.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.