Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów na prezydenta w 2020 r., w przypadku "nagłego i znaczącego" pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie danej gminy lub jej części Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia może - nie później niż siedem dni przed wyborami - zarządzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne na tym terenie. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca.
Decyzja ministra zdrowia
We wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller informował, że minister zdrowia nie wydał jeszcze rekomendacji w tej kwestii. W czwartek w radiowej Jedynce pytany o sprawę Łukasz Szumowski powiedział, że jeszcze nie wie, czy będą gminy, w których głosowanie będzie wyłącznie korespondencyjne.
- Schodzą w tej chwili analizy zarówno z Inspekcji Sanitarnej jak i innych jednostek, które analizują i zapadalność, i liczbę chorych, liczbę osób w kwarantannie - zaznaczył. - W piątek będę mógł podać takie rekomendacje dla PKW - oświadczył. Dopytywany dodał, iż uważa, że brak możliwości głosowania w lokalach będzie dotyczył "pojedynczych gmin".
Jak poinformowano w piątek, Szumowski przekazał rekomendacje w sprawie przeprowadzenia wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w dwóch gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. Są to gminy Baranów (woj. wielkopolskie) oraz Marklowice (woj. śląskie). "Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego" - podał resort zdrowia".
Uchwała PKW
Po otrzymaniu rekomendacji PKW - jak poinformował przewodniczący Sylwester Marciniak - podjęła uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w gminach wskazanych przez ministra.