Po dwóch dniach zapisało się 25 proc. więcej pielgrzymów na Jasną Górę niż w ub. roku – mówi o. Albert Oksiędzki prowadzący pielgrzymkę paulińską. – Wychodzimy w sobotę.
W tym roku ma jubileusz. Pątnicy pójdą na Jasną Górę po raz 300. Podobnie jak w 1711 r. zaniosą narodowe wotum, wizerunek Matki Boskiej. – Fenomenem jest to, że nie było żadnego roku przerwy w pielgrzymowaniu. Pielgrzymka chodziła w czasie zaborów, w czasie II wojny światowej i za czasów PRL. Bywało na niej kilkadziesiąt tysięcy osób – opowiada o. Oksiędzki. Dodaje, że tegoroczną nowością jest duża liczba osób, które na pielgrzymkę idą po raz pierwszy.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też pakiety pielgrzyma duchowego. – Nie każdy fizycznie może na pielgrzymkę iść. Z powodów zdrowotnych, zawodowych. Dla nich stwarzamy możliwość pielgrzymowania duchowego – wyjaśnia ojciec przewodnik.
Tacy pielgrzymi dostają w pakiecie spis modlitw na każdy dzień, mapkę z trasą, ryngraf Matki Boskiej. Mogą też zaproponować intencję, w której będą modlić się wędrujący pielgrzymi. Codziennie od 6 do 14 sierpnia dla pielgrzymów duchowych jest specjalnie odprawiana msza św. w kościele św. Ducha przy ul. Długiej o godz. 17. Tam teraz odbywają się pielgrzymkowe zapisy, codziennie od godz. 9 do 19.
Zapisy trwają też w kościele akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu (w godz. 9 – 19.30). Akademicy wyruszają na trasę dzień przed pielgrzymką paulińską, czyli 5 sierpnia. Zapisało się już 800 osób. Rok temu na Jasną Górę szło 4 tys. studentów.