Urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach jako córka inżyniera budownictwa Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W 1941 r. 14-letnia Jadwiga wstąpiła w szeregi konspiracyjnego harcerstwa, gdzie dostała pseudonim Bratek. Przeszła kurs medyczny i została skierowana do pracy w szpitalu, do którego trafiali żołnierze ranni w akcji „Burza”. – Zajmowałyśmy się chorymi. Czasami musiałyśmy wynosić ciała zmarłych – wspominała po latach.
Po wojnie wyjechała do Warszawy, by studiować na polonistyce. Wtedy poznała też swojego przyszłego męża Rajmunda. Pobrali się 1948 r. Rok po ślubie – 18 czerwca 1949 r. – na świat przyszli Jarosław i Lech. Od tej chwili ich wychowanie stało się dla niej najważniejsze. – Poród był ciężki. Nie przeraziłam się jakoś, że to od razu dwójka. Od razu bardzo te dzieci pokochałam. To przecież część mnie samej. Zawsze starałam się być blisko moich dzieci – wspominała.
Od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i uczyła języka polskiego. Po latach napisała obszerną monografię poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN.
Jarosław i Lech nigdy nie ukrywali, jak wielki wpływ na ich drogę życiową wywarła matka. „Mama wpływała na nasze decyzje, ale tak, że sądziliśmy, że inicjatywa należy do nas” – wspominał Lech Kaczyński. Tak było np. z przekonaniem, że trzeba robić karierę naukową, pisać doktorat. „Nam to wszczepiono, ale ja to uważałem za własny pomysł. Z wieloma innymi wyborami życiowymi też tak było”.