Od kilku lat Grecja kojarzy się z kryzysem i próbami przezwyciężenia go. W jakim stanie jest teraz Grecja?
Prawdą jest, że pierwszy akt kryzysu zadłużenia nękającego Unię Europejską rozegrał się w Grecji. Przyczyny owego kryzysu są jednak głębsze i nie można ich sprowadzić do twierdzenia, iż Grecja po prostu zaraziła nim inne kraje. Świadczy o tym stopniowe narastanie problemów również w innych państwach przy czym podłoże takowych problemów jak i podejmowane zapobiegawcze środki polityczne są w znacznym stopniu zróżnicowane. Naród grecki poczynił ogromne wysiłki, które zaowocowały wymiernymi wynikami. W latach 2009-2012 deficyt pierwotny naszego kraju zmniejszył się o 9,5 punktów procentowych PKB. Program konsolidacji fiskalnej wprowadzony w Grecji należy do największych przedsięwzięć tego typu podjętych przez jakikolwiek kraj po drugiej wojnie światowej. Równie wielką wagę przyłożono do reform strukturalnych. Według danych OECD Grecja jest krajem, który wprowadził najwięcej reform strukturalnych spośród wszystkich państw członkowskich. Zmiany te dotyczą wszystkich obszarów życia ekonomicznego i społecznego kraju, włącznie z reformą systemu emerytalnego, rynku pracy, administracji publicznej i podatkowej, systemu opieki zdrowotnej i sądownictwa.
Jak kryzys zmienił życie Pana i Pana rodziny?
Moje życie i życie mojej rodziny z pewnością zmieniło się w wyniku kryzysu, ale uważam, iż skupianie się na własnej osobie byłoby nietaktem wobec tych spośród moich Rodaków, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. To, czego doświadczyło greckie społeczeństwo w ciągu ostatnich lat przyrównać by można do przejazdu walca drogowego. Są tacy, którzy zostali dosłownie zmiażdżeni, wiele osób radzi sobie z wielkim trudem, a są też i tacy, którzy unikając płacenia podatków lub przenosząc swój majątek zagranicę nie wzięli na siebie ciężaru odpowiedzialności. Jest sprawą elementarnej społecznej wrażliwości wspieranie przede wszystkim ludzi przeżywających ogromne dramaty wynikające z biedy, a kwestią najwyższej wagi i politycznej odpowiedzialności która na nas ciąży, jest walka o skuteczne i sprawiedliwe państwo opiekuńcze jak również o wyrwanie się z kręgu recesji, aby stworzyć nowe miejsca pracy.
Kilka tygodni temu premier Antonis Samaras powiedział, że będzie się starał o złagodzenie warunków pomocy narzuconych przez MFW, UE i Europejski Bank Centralny. Czy Grecja nie chce już oszczędzać?