Był m.in. właścicielem i prezesem Bartimpeksu, firmy działającej na rynku gazowym. Fortunę zdobył na handlu barterowym. Za żywność i artykuły przemysłowe kupował w Rosji gaz. Jego majątek był szacowany na 3,7 mld zł. To dawało mu miejsce w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków. Miał 74 lata.
Maria Fołtyn
2 grudnia 2012
śpiewaczka, reżyserka
Artystka, która lubiła iść pod prąd, nie bała się wielkich wyzwań. Jako śpiewaczka odnosiła sukcesy na scenach polskich i niemieckich. Potem, ku zdumieniu środowiska, została cenioną reżyserką, która potrafiła zaoferować światu opery Moniuszki. Niezastąpiona w promocji muzyki polskiej. Miała 88 lat.
Dave Brubeck
5 grudnia 2012
pianista, kompozytor
Autor popularnych standardów. Był pierwszym amerykańskim jazzmanem, który występował w komunistycznej Polsce. W marcu 1958 roku zagrał 12 koncertów w siedmiu miastach, a w pociągu do Poznania napisał utwór „Thank You (Dziękuję)" inspirowany muzyką Chopina. Miał 91 lat.
Teresa Torańska
2 stycznia 2013
dziennikarka
Autorką „z nazwiskiem" stała się w latach 70., gdy zaczęła publikować w tygodniku „Kultura". To był czas oficjalnej propagandy, ale już wtedy dała dowód dziennikarskiej uczciwości, która cechowała całą jej twórczość. Międzynarodową sławę przyniósł jej zbiór wywiadów z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Książka „Oni" została przetłumaczona na 13 języków, stała się lekturą obowiązkową na wielu uniwersytetach w Europie. Jej bohaterami są ludzie ideowo obcy autorce, ona jednak wyznawała zasadę: „Jeżeli do kogoś idę, to po to, by dowiedzieć się, dlaczego postąpił tak, a nie inaczej. Bywają rozmowy, kiedy się kłócę, ale na krzyku niczego się nie zbuduje, tak samo jak na nienawiści". Była ponadto autorką programów telewizyjnych („Powtórka z PRL" czy „Władza"), ostatnio pracowała w „Newsweeku". Zmagała się z chorobą nowotworową. Miała 69 lat.
Sokrat Janowicz
17 lutego 2013
pisarz, działacz
Tworzył po polsku i białorusku, mistrz prozy poetyckiej, u niego w Krynkach bywali intelektualiści z całej Europy. W 2007 r. przyznał się do współpracy z SB, po jej zerwaniu był represjonowany. Wielki autorytet polskich Białorusinów, jeden z założycieli Białoruskiego Zjednoczenia Demokratycznego. Miał 76 lat.
Wojciech Inglot
23 lutego 2013
twórca marki Inglot
Wciągu 30 lat zbudował jedną z największych polskich firm na rynku kosmetyków do makijażu. Inglot stał się najbardziej znaną na świecie polską marką kosmetyczną. Dziś logo Inglota widnieje już na ponad 420 sklepach w 51 krajach świata. Zmarł nagle w rodzinnym Przemyślu. Miał 58 lat.
Oscar Niemeyer
5 grudnia 2012
architekt
Legenda światowej architektury XX wieku. Zrealizował ponad 600 projektów. Sławę zdobył jako projektant Brasilii – miasta zbudowanego od podstaw. Jedni uważają je za ikonę modernizmu, inni krytykują „największą utopię XX wieku" za bezduszny monumentalizm. Miał 104 lata.
Michał Kulesza
13 stycznia 2013
ekspert ds. samorządów
Współtwórca reform samorządowych – z 1990 roku, gdy wprowadzono gminy, i z 1998 roku, kiedy wprowadzono powiaty i województwa samorządowe. W PRL prowadził badania nad odbudową samorządu w Polsce. Był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miał 65 lat.
Hugo Chavez
5 marca 2013
prezydent Wenezueli
Charyzmatyczny pułkownik koman-dosów, który ideą swojej „rewolucji boliwariańskiej" zaraził nie tylko Wenezuelę, ale także przewodził lewicowej Ameryce Łacińskiej. Mimo ciągłej kampanii ideologicznej nie zdołał zapewnić dobro- bytu mieszkańcom najzasobniejszego w ropę naftową kraju Ameryki. Miał 59 lat.
Jerzy Bereś
25 grudnia 2012
rzeźbiarz, performer
Wykształcił swój niepowtarzalny styl. Jego manifestacje artystyczne były pokrewne happeningowi i performansowi. Używał do nich własnego ciała, które na oczach widzów pokrywał kolorowymi malunkami. Niektóre jego działania przybierały rodzaj dysputy ze znanymi artystami XX wieku. Miał 82 lata.
Jadwiga Kaczyńska
17 stycznia 2013
matka b. prezydenta i szefa PiS
Polonistka. W czasie wojny sanitariuszka Szarych Szeregów. Po wojnie poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. Jarosław i Lech nigdy nie ukrywali, jak wielki wpływ na ich drogę życiową wywarła matka. Miała 87 lat.
Henryk Strzelecki
26 grudnia 2012
założyciel marki Henri Lloyd
Walczył w pułku ciężkiej artylerii w II Korpusie we Włoszech, po wojnie został w Wielkiej Brytanii. W 1963 r. założył ze wspólnikiem markę odzieżową Henri Lloyd, skierowaną głównie do żeglarzy. Zakład produkcyjny działa w Brodnicy – miejscu urodzenia Henryka Strzeleckiego. Miał 87 lat.
Lucyna Winnicka
22 stycznia 2013
aktorka, dziennikarka
Zachwycała urodą i aktorskim kunsztem. Jednak w latach 70. tytułowa „Matka Joanna od Aniołów" i pasażerka z „Pociągu" porzuciła aktorstwo. W swojej Akademii Życia propagowała filozofię i medycynę Wschodu, bestsellerem była jej „Podróż dookoła świętej krowy". Miała 84 lata.
Tragedia na Broad Peak
6 marca 2013 himalaiści
Maciej Berbeka
Tomasz Kowalski
Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli podczas zejścia ze szczytu Broad Peak w Karakorum, po jego pierwszym zdobyciu zimą. Tragedia stała się przyczyną dyskusji o polskim himalaizmie, a w raporcie Polskiego Związku Alpinizmu poddano krytyce organizację wyprawy. To z kolei spotkało się z krytyką ze strony niektórych himalaistów, w tym uczestników wyprawy.
Maciej Berbeka był jednym z najsłynniejszych alpinistów. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym Annapurnę nową drogą (ścianą południową) i Mount Everest od strony chińskiej. Jego ciała nie odnaleziono. Symboliczny grób poświęcono na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Miał 59 lat.
Tomasz Kowalski – uważany za jednego z najlepszych polskich alpinistów młodego pokolenia. Zdobył sześć z dziewięciu szczytów Korony Ziemi. Jego ciało znaleziono w lipcu i pochowano na stoku. Był też podróżnikiem i ultramaratończykiem. Miał 28 lat.
Marek Skwarnicki
12 marca 2013
poeta, pisarz, dziennikarz
Należał do kręgu autorów krakowskiego „Tygodnika Powszechnego". Na jego łamach odnosił sukcesy jako dziennikarz, debiutował jako poeta i opiekował się twórczością Karola Wojtyły. Kontynuował tę współpracę, jako przyjaciel i redaktor, do końca życia Jana Pawła II. Miał 83 lata.
Władysław Stachurski
13 marca 2013
piłkarz, trener
Prawy obrońca legendarnej drużyny Legii z przełomu lat 60. i 70. Reprezentant Polski. Jako trener doprowadził Legię do półfinału europejskich rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów. Selekcjoner reprezentacji. Zmarł na atak serca, w pobliżu siedziby PZPN. Miał 68 lat.
Pietro Mennea
21 marca 2013
lekkoatleta, polityk
Włoski sprinter. Mistrz olimpijski w biegu na 200 metrów (Moskwa, 1980), trzykrotny mistrz Europy w biegach na 100 i 200 metrów. W swoim kraju nosił przydomek „Strzała południa". Był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Zmarł w Rzymie. Miał 61 lat.
Boris Bierezowski
23 marca 2013
rosyjski oligarcha
Utalentowany matematyk, który uległ pieniądzom i polityce. W burzliwych latach 90. zdobył wielki majątek i wszedł do tzw. rodziny kremlowskiej prezydenta Jelcyna. W epoce Putina stanął po drugiej stronie bariery, co skończyło się dla niego wygnaniem na emigrację, utratą bogactwa i znaczenia. Miał 67 lat.
Krzysztof Kozłowski
26 marca 2013
polityk, filozof, publicysta
Minister spraw wewnętrznych w pierwszym niekomunistycznym rządzie (a wcześniej uczestnik negocjacji Okrągłego Stołu). Twórca Urzędu Ochrony Państwa i jego pierwszy szef. Przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa. – Krzysztof był jednym z twórców III RP, jak mało kto wiedział o warunkach, w jakich się ona rodziła. Jak mało kto pojmował, co dla polskich losów znaczy niepodległy byt państwowy i troska o niego – podkreślał na jego pogrzebie Tadeusz Mazowiecki. A bp Grzegorz Ryś mówił, że Kozłowski był jednym z tych, którzy po przełomie 1989 r. chcieli budować Polskę „bez nienawiści i chęci odwetu". Przez ponad 40 lat Kozłowski był związany z „Tygodnikiem Powszechnym". Współzałożyciel Krakowskiej Fundacji Komunikacji Społecznej, fundatora Radia RMF FM. Miał 82 lata.
Jerzy Nowak
26 marca 2013
aktor
Jego charakterystyczna twarz, przenikliwe oczy i wyrazisty głos wbijały się w pamięć, nawet wówczas, gdy na ekranie lub scenie pojawiał się na krótko. A że był aktorem o wielkiej indywidualności, to również z małej roli potrafił stworzyć wspaniałą kreację. Związany był przede wszystkim z Krakowem, gdzie w Starym Teatrze przepracował prawie 40 lat. Lubili angażować go najwybitniejsi reżyserzy (Swinarski, Grzegorzewski, Jarocki). Jego pasją były studia nad dialektami i gwarami. Z tego m.in. zrodziły się wspaniałe role Żydów, w Hirsza Singera w monodramie „Ja jestem Żyd z Wesela" wcielił się ponad 600 razy. Tworzył postacie pogłębione psychologiczne, przejmujące i szczere. W filmie pojawiał się zwykle na drugim planie. Najbardziej znane role ekranowe to przemysłowiec Zucker w „Ziemi obiecanej" Wajdy i inwestor Fischel w „Liście Schindlera" Spielberga. Miał 89 lat.
Barbara Piasecka-Johnson
1 kwietnia 2013
businesswoman, filantropka
Najbogatsza w historii Polka. Fortunę odziedziczyła po zmarłym w 1983 r. amerykańskim przemysłowcu, współwłaścicielu koncernu Johnson & Johnson. Wygrała proces spadkowy mimo protestów dzieci męża uważających, że była pokojówka milionera nadużywa swej pozycji. Z czasem zaczęła inwestować samodzielnie, a jej majątek urósł do 2,9 mld dolarów. Znana była jej pasja kolekcjo- nowania dzieł malarstwa (z wykształcenia była historykiem sztuki). W Polsce zapamiętana została jako emigracyjna patriotka, filantropka i orędowniczka historycznej „Solidarności". W 1989 roku złożyła obietnicę zainwestowania stu milionów dolarów w celu uratowania Stoczni Gdańskiej, ale nigdy tego planu nie wprowadziła w życie. Jej fundacja finansowała stypendia dla polskich naukowców w USA i wspierała akcje dobroczynne w Polsce. Miała 76 lat.
Margaret Thatcher
8 kwietnia 2013
premier Wielkiej Brytanii
Szefowa konserwatywnego gabinetu w latach 1979–1990. Do historii przeszła jako idąca przebojem przez politykę Żelazna Dama. Będąc kobietą, córką sklepikarza, do tego pochodząc z prowincji, nie miała łatwego życia. Pokonała jednak wszelkie trudności, by zostać jedyną – aż do dzisiaj – kobietą stojącą na czele partii rządzącej w Wielkiej Brytanii. Była z tego dumna, mawiając „jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane – powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz, by zostało zrobione – powierz to kobiecie". Dla Brytyjczyków do końca pozostała postacią kontrowersyjną. W oczach lewicy była promotorką bezwzględnej prywatyzacji, działającą w interesie wielkiego kapitału. Prawica widziała w niej zbawczynię państwa przeżywającego w latach 70. okres zawirowań politycznych i gospodarczych, zadeklarowaną przeciwniczkę komunizmu. Miała 88 lat.
Hilary Koprowski
11 kwietnia 2013
lekarz, wirusolog, immunolog
Światowej sławy polski uczony pracujący w USA. Stworzył pierwszą szczepionkę przeciw wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. W latach 50. przekazał Polsce nieodpłatnie 9 mln dawek szczepionki, dzięki czemu epidemia choroby wygasła. Jego pasją była muzyka. Miał 96 lat.
Andrzej Garlicki
14 kwietnia 2013
historyk, publicysta
Ukończył studia na UW. W czasach PRL należał do PZPR, pracował w tygodnikach „Kultura" i „Polityka". Znawca polskiej historii współczesnej, autor biografii Józefa Piłsudskiego. W 2005 r. tygodnik „Wprost" ujawnił, że w latach 50. i 60. był tajnym współpracownikiem UB i SB, o pseudonimie Pedagog. Miał 78 lat.
Wacław Nycz
17 kwietnia 2013
pilot, mistrz świata
Pilot samolotów sportowych i pasażerskich. Trzykrotny indywidualny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy w lataniu precyzyjnym i wicemistrz świata w lataniu rajdowym. Pracował w PLL LOT. Zginął w wypadku samochodowym niedaleko lotniska na Okęciu. Miał 59 lat.
Karol Jakubowicz
28 kwietnia 2013
politolog, medioznawca
Był międzynarodowym ekspertem ds. ustawodawstwa radiowo- -telewizyjnego. Współpracował z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Radą Europy, UNESO. W latach 90. pracował w TVP. Przez wiele lat był też związany z Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Miał 72 lata.
Giulio Andreotti
6 maja 2013
włoski prawnik, polityk
Był siedmiokrotnym premierem i politykiem Chrześcijańskiej Demokracji, symbolem historii Republiki. Przylgnął do niego przydomek Boski, od tytułu filmu fabularnego o jego życiu. Przeciwnicy wytykali mu cynizm, ale nawet oni cenili go za pragmatyzm. Miał 94 lata.
Marek Jackowski
18 maja 2013
autor przebojów Maanamu
Założyciel i lider Maanamu. Autor jego największych przebojów. Wcześniej był członkiem zespołu Anawa Marka Grechuty oraz Osjanu. Kierował grupą Złotousty i Anioły, nagrał też płyty solowe. W październiku ukazał się jego ostatni album. Zapowiadał się wielki powrót artysty. Miał 67 lat.
Ray Manzarek
20 maja 2013
współzałożyciel The Doors
Razem z Jimem Morrisonem założył The Doors, jeden z najważniejszych rockowych zespołów. Zrewolucjonizował styl gry na organach Hammonda, zastępując nimi partie basu. Po śmierci Morrisona nagrywał solo i pod szyldem The Doors of the XXI st. Century. Miał 74 lata.
kardynał Stanisław Nagy
5 czerwca 2012
wykładowca KUL
Sercanin, wybitny teolog i przyjaciel Jana Pawła II. Był najstarszym polskim kardynałem. Przez całe życie związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie wykładał teologię fundamentalną. Ponieważ kardynałem został po skończeniu 80. roku życia, nigdy nie brał udziału w konklawe. Miał 92 lata.
Juliusz Rawicz
1 lipca 2013
dziennikarz
Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej" i do 2007 r. jej wicenaczelny. W PRL pracował w „Życiu Warszawy", był jednym z twórców „Życia i nowoczesności". Zwolniony z całym zespołem za poglądy. W stanie wojennym odmówił udziału w tzw. weryfikacji dziennikarzy, za co ponownie został zwolniony z pracy. Miał 77 lat.
Artur Hajzer
7 lipca 2013
himalaista, przedsiębiorca
Czołowy alpinista świata, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników. Dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę. Twórca programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015". Właściciel marki Alpinus i HiMountain. Zginął na stoku Gaszerbrum I w Karakorum. Miał 51 lat.
Bert Trautmann
19 lipca 2013
bramkarz, trener
Niemiecki spadochroniarz, schwytany i osadzony w obozie jenieckim w Anglii. Spędził 15 sezonów w Manchesterze City, a w roku 1956 zdobył Puchar Anglii, mimo że bronił z połamanymi kręgami szyjnymi. Początkowo znienawidzony, stał się bohaterem kibiców. Miał 89 lat.
Dennis Farina
22 lipca 2013
gwiazda seriali
Był policjantem specjalizującym się w wykrywaniu sprawców włamań, gdy jako konsultant trafił na plan filmu Michaela Manna. W 1981 roku, po zakończeniu służby, zaczął grać w produkowanych przez Manna seriach – „Crime Story", „Policjanci z Miami", zyskując status gwiazdy. Miał 69 lat.
Michał Radgowski
23 lipca 2013
dziennikarz, felietonista
Felietony, które w epoce Gierka pisywał w „Polityce", były lekturą obowiązkową dla ludzi myślących i wrażliwych na absurdy życia w PRL. W stanie wojennym odszedł z tego tygodnika, potem wrócił. W latach 80. był felietonistą „Dialogu", w latach 90. patrzył na świat z dystansem na łamach „Rz". Miał 83 lata.
Virginia Eshelman Johnson
24 lipca 2013
amerykańska psycholog, seksuolog
Razem z mężem Williamem Mastersem w latach 50. XX wieku rozpoczęła pionierskie badania nad seksualnością. Parom proponowali terapię zgodnie z zasadą „nie szydzić, nie oceniać". Książki sygnowane „Masters i Johnson" weszły do klasyki seksuologii i stały się bestsellerami. Miała 88 lat.
George P. Mitchell
26 lipca 2013
pionier gazu łupkowego
Ponad 20 lat próbował znaleźć sposób na przemysłową eksploatację gazu i ropy ze skał łupkowych w USA. Gdy go znalazł, zarobił majątek liczony w miliardach dolarów. Był też filantropem. Około 160 mln dolarów przeznaczył na działalność charytatywną. Miał 94 lata.
J.J. Cale
26 lipca 2013
wokalista, kompozytor
Autor wielu chwytliwych tematów z pogranicza bluesa, rocka i country. Największą sławę przyniosły mu bluesy wykonywane przez Erica Claptona: „After Midnight" i „Cocaine". Nagrał piętnaście albumów, ale udał mu się tylko jeden duży przebój „Crazy Mama" z 1972 r. Miał 74 lata.
Lidia Korsakówna
6 sierpnia 2013
aktorka
Miała urodę, głos i talent, ale te atuty nie zostały w pełni wykorzystane. Po udanym debiucie w pierwszej powojennej komedii „Przygoda na Mariensztacie" w filmie grała na drugim planie. Z teatrów najbardziej doceniła ją estradowa Syrena, choć była też wybitną aktorką dramatyczną. Miała 79 lat.
Ewa Petelska
20 sierpnia 2013
reżyserka, scenarzystka
Jej prywatny związek z Czesławem Petelskim trwał krótko, zawodowy — ponad 30 lat. Stali się specjalistami od kina wojennego i historycznego. „Ogniomistrz Kaleń" czy „Kopernik" gromadziły wielomilionową widownię. Dzisiaj bronią się obrazy kameralne, jak „Drewniany różaniec". Miała 92 lata.
Konstanty Miodowicz
23 sierpnia 2013
polityk
Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, po zmianie ustroju poseł na Sejm czterech kadencji (ostatnio w PO). W latach 90. współtwórca służb specjalnych wolnej Polski, był m.in. szefem Kontrwywiadu. Jego politycznej karierze zaszkodziła słynna sprawa Anny Jaruckiej. Miał 62 lata.
Seamus Heaney
30 sierpnia 2013
poeta, noblista
Laureat Nagrody Nobla (1995). W ojczystej Irlandii nazywano go „poetą bagien", bo surowa, irlandzka przyroda ożywała często w jego lirycznych wierszach. Przyjaźnił się z Szymborską, Miłoszem i Zagajewskim. Chętnie odwiedzał Polskę, zwłaszcza Kraków, był doktorem honoris causa UJ. Miał 74 lata.
David Frost
31 sierpnia 2013
sławny angielski dziennikarz
Jak nikt potrafił przekonywać najważniejszych polityków na świecie do szczerych zwierzeń. Przez pół wieku rozmówców niezmiennie ujmowały jego niezwykłe poczucie humoru i życzliwość. Do kanonu dziennikarstwa przeszedł wywiad Frosta z byłym prezydentem USA Richardem Nixonem z 1977 r. Miał 74 lata.
Jarosław Śmietana
2 września 2013
gitarzysta, kompozytor
Wybitny wirtuoz, zwycięzca ankiet magazynu „Jazz Forum" na najlepszego gitarzystę. Twórca zespołów Extra Ball i Sounds. Laureat Fryderyka 1998 za „Songs and Other Ballads". Dwie znakomite płyty dedykował swoim idolom: Jimiemu Hendriksowi i Zbigniewowi Seifertowi. Miał 62 lata.
Ray Milton Dolby
12 września 2013
inżynier, wynalazca
Sławę i pieniądze zdobył, kiedy w założonym przez siebie Dolby Laboratories wynalazł system redukcji szumów w tle nagrań dźwiękowych oraz system dźwięku przestrzennego. Właściciel 50 patentów. Za zasługi dla kinematografii otrzymał dwa razy Oscara, nagrodę Grammy i kilka nagród Emmy. Miał 80 lat.
Zygmunt Januszewski
12 września 2013
grafik, autor ilustracji
Groteska, surrealizm, poczucie humoru, precyzja kreski i celne komentarze do rzeczywistości wyróżniały jego prace, publikowane na łamach polskich pism, m.in. „Rzeczpospolitej", a także, „Die Welt", „The Guardian". Na warszawskiej ASP prowadził Pracownię Ilustracji. Miał 57 lat.
Eiji Toyoda
17 września 2013
szef koncernu Toyota
Urodzony w rodzinie założycieli koncernu, był kolejno dyrektorem wykonawczym, a potem prezesem Toyota Motor Corporation. Pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja tego producenta samochodów. Stał na czele firmy przez ćwierć wieku. Miał 100 lat
Marcel Reich-Ranicki
18 września 2013
niemiecki krytyk literacki
Niemcy nazywali go „papieżem literatury", choć doskonale znali go nie tylko jako genialnego krytyka, ale także z mniej chlubnych wcieleń członka żydowskiej administracji w warszawskim getcie i agenta komunistycznych służb w powojennej Polsce. Pochodził z żydowskiej rodziny z Włocławka. Ocalał z Zagłady dzięki pomocy Polaków, którzy go ukrywali. Do RFN wyjechał w 1958 r. Prezydent Republiki Federalnej Joachim Gauck, żegnając go mówił, że „wielkodusznie po okresie barbarzyństwa otworzył Niemcom nowe drogi do ich własnej kultury". Najdłużej i do końca życia związany był z „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jego następca w dziale literackim Frank Schirrmacher, dziś jeden z redaktorów naczelnych tej gazety, parafrazując poetę, mówił: „Takiego chłopa w swoim życiu nie widzieliśmy i już nigdy nie zobaczymy". Miał 93 lata.
Teresa Szmigielówna
24 września 2013
aktorka
Po „Eroice" Munka nazywano ją zakonnicą z seksapilem. Znana z „Pociągu" Kawalerowicza, „Niewinnych czarodziejów" Wajdy oraz wielu epizodów w kinie. Miała wszystko, co powinna mieć wielka aktorka: zdolności, warsztat. Zabrakło szczęścia, by wejść do panteonu największych. Miała 83 lata.
Stanisław Szozda
23 września 2013
kolarz
Legenda kolarstwa. Dwukrotny wicemistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata w jeździe drużynowej na czas i wicemistrz w jeździe indywidualnej amatorów. W latach 70. obok Ryszarda Szurkowskiego najlepszy kolarz amator na świecie. Cieszył się sympatią kolegów, kibiców i dziennikarzy. Miał 63 lata.
Tom Clancy
1 października 2013
pisarz, mistrz thrillera
Sławę przyniosło mu „Polowanie na Czerwony Październik" (1984), potem były inne udane powieści: „Suma wszystkich strachów", „Czas patriotów" czy „Stan zagrożenia". Z jego fabuł korzystali filmowcy i autorzy gier komputerowych, z którymi współpracował. Miał 66 lat.
Israel Gutman
1 października 2013
izraelski historyk
Ocalały z Zagłady uczestnik powstania w getcie warszawskim, jeniec obozów koncentracyjnych, był świadkiem w procesie Adolfa Eichmanna w Jerozolimie i Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Choć zaraz po wojnie wyjechał, by budować Izrael, utrzymywał ścisłe kontakty z Polską. Miał 90 lat.
Joanna Chmielewska
7 października 2013
autorka kryminałów
Pełna lista jej powieści, poradników, książek dla dzieci i młodzieży liczy około 80 pozycji, ale najważniejsze były kryminały. Dzięki nim zdobyła miliony czytelników nie tylko w Polsce, od debiutanckiego „Klinu" (1964), niemal natychmiast sfilmowanego jako „Lekarstwo na miłość". Dziś to jedna z kultowych polskich komedii. Chmielewską nazywano polską Agatą Christie, bo u obu najpoważniejsza intryga kryminalna podszyta była humorem i ironią. Niezwykła popularność jej powieści wynikała z tego, że pisarka portretowała prawdziwe życie codzienne w PRL, a wymyślone przez nią kradzieże i zabójstwa pozbawione były ideologicznego dydaktyzmu. Po 1989 r. bezproblemowo przeszła do nowej rzeczywistości, a do powieści kryminalnych dołączyła osiem tomów autobiografii i dowcipną literaturę poradnikową. Miała 81 lat.
Patrice Chereau
7 października 2013
reżyser
Był artystą niebanalnym, obserwatorem przemian świata. Reżyserował w teatrze i operze. W kinie zaistniał dzięki „Królowej Margot". W filmach „Intymność", „Jego brat", „Gabrielle" dotykał problemów ważnych dla niego: samotności, homoseksualizmu, inności. I śmierci. Miał 68 lat.
Edmund Niziurski
9 października 2013
pisarz
Opracował „Sposób na Alcybiadesa", powołał „Klub włóczykijów", wśród barwnych dzieci Warszawy wytropił Marka Piegusa i jego niesamowite przygody, wreszcie spisał „Księgę urwisów". Kilka pokoleń wychowywało się na jego książkach. Dowodem uznania był m.in. Order Uśmiechu. Miał 88 lat.
Lou Reed
27 października 2013
muzyk, legenda awangardy
Był dla muzyki alternatywnej tym, kim John Lennon dla rocka. Nazwano go cesarzem punk. Związany z nowojorską awangardą, założył The Velvet Underground. Żył ostro i pisał na tematy tabu. Skomponował „Walk On The Wild Side" i „Perfect Day". Ostatni album nagrał z Metalliką w 2011 r. Miał 71 lat.