Z kim można bezpiecznie podpisać umowę? Jak postępować z firmą, o której nic nie wiemy, bo to nowy partner w interesach? Gdzie zdobyć wiedzę pozwalającą uchronić się przed nieuczciwym przedsiębiorcą?
Zanim podpiszemy umowę z nowym partnerem, warto sprawdzić jego wiarygodność oraz tzw. moralność płatniczą. Przed nieuczciwymi kontrahentami nie da się całkowicie uchronić, ale możliwe jest zminimalizowanie zagrożenia poprzez odpowiednio dobrane narzędzia. Instytucje, które gromadzą dane, takie jak BIK, BIG czy wywiadownie gospodarcze, przygotują specjalne raporty i analizy na temat kondycji konkretnej firmy.
Krok po kroku
Przed nawiązaniem współpracy warto samemu zweryfikować faktyczną działalność firmy telefonicznie lub mailowo. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można sprawdzać np., czy przedsiębiorstwo nie zostało zamknięte lub nie zawiesiło działalności, przeanalizować dane dostępne w pełnym odpisie z KRS, zasięgnąć opinii innych kontrahentów.
Jeśli współpraca ma mieć charakter długoterminowy lub umowa opiewa na wysokie kwoty, warto dogłębniej prześwietlić firmę. Można wykorzystać do tego celu informacje zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej lub wywiadownie gospodarcze. W przypadku spółek notowanych na GPW warto prześledzić zamieszczone przez firmę komunikaty. Można także złożyć wniosek do ZUS i urzędu skarbowego o wydanie informacji o niezaleganiu kontrahenta z należnościami publicznoprawnymi.
Biuro Informacji Kredytowej dostarcza użytecznych danych statystycznych i analitycznych, nie tylko standardowych, ale również dedykowanych, które m.in. wspierają zarządzanie ryzykiem, ograniczają i zwiększają bezpieczeństwo oraz transparentność transakcji. Opracowuje metody zapobiegające stratom z tytułu nadużyć w całym rynku finansowym w Polsce. Biuro, uznane na rynku w zakresie tzw. modeli scoringowych, jest także dostawcą cennych analiz z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych i terytorialnych.