Program Lewicy może kosztować setki miliardów. Czarzasty: To nie rozdawnictwo

- Ani Platforma, ani PiS jeszcze nie ogłosiły swojego programu - tak współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty odniósł się w RMF FM do danych, według których obietnice wyborcze Lewicy są najdroższe.

Publikacja: 08.09.2023 11:20

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Według wyliczeń portalu money.pl oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju, koszt realizacji obietnic polityków pięciu największych komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych 15 października wyniósłby 739,1 mld zł, zaś "najwięcej ze wszystkich partii wydałaby Lewica (227,4 mld zł)".

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty pytany w piątek w RMF FM o te dane odparł, że "ani Platforma, ani PiS jeszcze nie ogłosiły swojego programu".

Czytaj więcej

Petru twierdzi, że Konfederacja utworzy koalicję z PiS, ale nie chce się o to założyć

Dopytywany, czy sądzi, że partie kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska "przebiją" Lewicę w omawianym temacie wicemarszałek Sejmu odpowiedział: - Nie, tylko ja to zawsze dystansik.

"Mówimy, że dobrze by było, gdyby poprawiła się służba zdrowia"

- Nie ogłosiły programu, zobaczymy, co będzie w sobotę - dodał. Czarzasty twierdził też, że przytaczane w rozmowie dane dotyczą "całościowego programu".

- Czyli jeśli ogłaszamy, że w ciągu 5 lat powinniśmy wybudować 300 tys. mieszkań na wynajem, to to jest 100 mld, zostało włożone to w jeden rok wyborczy - powiedział polityk, z czym nie zgodził się prowadzący rozmowę replikując, że chodzi o 20 mld zł rocznie.

- Mówimy, że dobrze by było, gdyby poprawiła się służba zdrowia, podnosimy w związku z tym udział służby zdrowia do 8 proc. PKB, to jest 120 mld - kontynuował Czarzasty. - Ludzie na skomplikowaną operację czekają w tej chwili rok - argumentował. Dopytywany, dlaczego nie podnieść składki do 13 proc. PKB, odparł, że "wszystko można obśmiać".

Czytaj więcej

PiS ogłasza, że nie pójdzie na debaty do TVN-u. Specjalny komunikat rzecznika

Płaca minimalna. Czarzasty: W Polsce jest 500 geriatrów

Lewica postuluje, by podnieść pensję minimalną z 3600 do 4624 zł brutto. Włodzimierz Czarzasty został w RMF FM zapytany o możliwość realizacji tej obietnicy. Powiedział, że 1,8 mln ludzi w Polsce, w tym 350 tys. dzieci, żyje w skrajnej biedzie ("poniżej 600 zł na osobę miesięcznie"). - Niech pan powie tym ludziom, z punktu widzenia świetnie zarabiającego - mówię też o sobie, żeby była jasność - dziennikarza albo polityka, że nie będziemy wam podnosili pensji minimalnej. Były już takie czasy, że ludzie pracowali za 4 zł za godzinę - mówił do prowadzącego lider Nowej Lewicy.

Dziennikarz zapytał, dlaczego w takim razie nie podnieść płacy minimalnej do 2 tys. euro (9200 zł). - Skoro to jest takie proste, że wystarczy stąd wziąć i rozdać ludziom, to rozdajmy, dlaczego Lewica jest taka skąpa? - pytał prowadzący.

- W Polsce jest 500 geriatrów, jeden geriatra na 20 tys. ludzi - odrzekł Włodzimierz Czarzasty.

Na uwagę, że nie odpowiada na pytania, Czarzasty odparł, że odpowiada "w sposób mądry". - Nie może być tak, że nie można mieć marzeń - powiedział.

Czytaj więcej

PiS przestał przedstawiać swoje obietnice. Teraz podaje "konkrety Tuska"

Biejat, Czarzasty i obietnica budowy 300 tys. mieszkań

Czarzastemu przypomniano w RMF FM jego słowa, gdy przekonywał, by wystrzegać się "partii i ludzi, którzy mają proste odpowiedzi na trudne pytania". W tym kontekście wicemarszałek Sejmu został zapytany o słowa wiceprzewodniczącej klubu Lewicy Magdaleny Biejat, która na konwencji partyjnej mówiła, że Lewica chce po wyborach w pierwszej kadencji wybudować 300 tysięcy mieszkań "w bardzo prosty sposób". - Państwo przeznacza na to pieniądze, samorządy budują - mówiła posłanka.

Dlaczego za rządów lewicy nie wybudowano tych mieszkań i dlaczego nie budują ich obecni samorządowcy lewicy? - Np. w dekadzie Gierka wydaje mi się, że zbudowano najwięcej mieszkań - odparł Czarzasty. Przekonywał, że lewicowi samorządowcy budują mieszkania, podał przykład wiceprezydenta Włocławka, prezydenta Dąbrowy Górniczej i prezydenta Częstochowy. Dopytywany o konkretne liczby oddanych mieszkań, współprzewodniczący Nowej Lewicy powiedział, że nie zna dokładnych danych.

Czytaj więcej

Wybory parlamentarne: Konfederacja zawalczy o wyborców LGBT

- Wróćmy do 300 tys. mieszkań i Magdaleny Biejat. To jest proste. (...) Budowa 76 tys. mieszkań jest zapisana w KPO, na mój wniosek. Jeżeli będzie zmiana władzy, natychmiast przyjdzie KPO - oświadczył Czarzasty. Polityk nie odniósł się do kwestii pozostałych 224 tys. mieszkań, obiecywanych przez jego formację.

Czarzasty przekonuje, że program Lewicy to nie rozdawnictwo

Wicemarszałek Sejmu nie zgodził się z opinią, że pomysły Lewicy "na rozdawanie ludziom pieniędzy (...) to jest mniej więcej to samo, co proponuje PiS, tylko w innych dziedzinach". - Bzdura zupełna - skomentował. - Nasze pomysły są systemowym rozwiązaniem problemów, a nie rozdawnictwem - przekonywał.

W rozmowie z RMF FM Włodzimierz Czarzasty był też pytany dlaczego - jak wynika z sondażu IBSP - wśród kobiet do 40. roku życia Lewica (17 proc.) przegrywa m.in. z Konfederacją (18 proc.). - To jest proste bardzo. Nie wierzyć temu sondażowi - odparł. - Oczywiście, że nie wierzyć, bo wszystkie inne sondaże mówią, że nasz elektorat opiera się w bardzo dużej mierze na młodych kobietach - dodał.

Według wyliczeń portalu money.pl oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju, koszt realizacji obietnic polityków pięciu największych komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych 15 października wyniósłby 739,1 mld zł, zaś "najwięcej ze wszystkich partii wydałaby Lewica (227,4 mld zł)".

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty pytany w piątek w RMF FM o te dane odparł, że "ani Platforma, ani PiS jeszcze nie ogłosiły swojego programu".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Trzaskowski: Kampania PiS oparta tylko na szczuciu, manipulacji i kłamstwie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Wybory
Borys Budka zaatakowany w Katowicach. Poseł KO apeluje do Kaczyńskiego
Wybory
Dlaczego PiS atakuje "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?
Wybory
Zbigniew Ziobro znów atakuje Agnieszkę Holland. Nazywa ją "cynglem"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Wybory
Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP: Życzę Tuskowi wygranej, ale obietnic nie zrealizuje
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej