PiS ogłasza, że nie pójdzie na debaty do TVN-u. Specjalny komunikat rzecznika

Prawo i Sprawiedliwość nie weźmie udziału w debatach organizowanych przez TVN - oświadczyła partia, na czele której stoi wicepremier Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 01.09.2023 13:07

Rzecznik PiS Rafał Bochenek opublikował komunikat partii w sprawie debat wyborczych w TVN24

Rzecznik PiS Rafał Bochenek opublikował komunikat partii w sprawie debat wyborczych w TVN24

Foto: PAP/Rafał Guz

Prawo i Sprawiedliwość wydało komunikat "w związku z planami organizacji debat wyborczych przez TVN24".

O sprawie poinformował w mediach społecznościowych rzecznik partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, Rafał Bochenek.

Czytaj więcej

Wyborcze "jedynki" PiS. Znamy liderów list wyborczych partii Kaczyńskiego

Debaty wyborcze w TVN. PiS odmawia udziału

"Prawo i Sprawiedliwość nie weźmie udziału w debatach organizowanych przez TVN" - czytamy w tekście, opublikowanym przez Bochenka na platformie X (dawniej Twitter). Według PiS, stacja TVN "udowodniła, że jest aktywną stroną sporu politycznego w Polsce, prowadząc de facto kampanię na rzecz środowiska politycznego związanego z Donaldem Tuskiem".

"Działalność TVN nie ma nic wspólnego z obiektywizmem i rzetelnością, nie mówiąc już o dziennikarstwie. TVN od lat angażuje się w politykę, przez co utracił wiarygodność" - brzmi oświadczenie Prawa i Sprawiedliwości.

Tusk wezwał Kaczyńskiego do debaty

W drugiej połowie sierpnia przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o udział w debacie z nim przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Na nagraniu, które umieścił w internecie Tusk, widać jak Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to czy "boi się Donalda Tuska" oraz czy "będzie debata" odpowiada: "Z (Manfredem) Weberem chętnie".

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą debaty Donald Tusk-Jarosław Kaczyński

Manfred Weber to przewodniczących Europejskiej Partii Ludowej (EPP), niemiecki polityk, który w ostatnich tygodniach krytycznie wypowiadał się o PiS przekonując, że w związku z łamaniem przez partię Jarosława Kaczyńskiego zasad praworządności, które jego zdaniem ma miejsce, EPP nie będzie z tą formacją współpracować, lecz będzie ją zwalczać.

W reakcji na te słowa do debaty Webera zaprosił premier Mateusz Morawiecki. Debata taka miałaby odbyć się 2 października i być transmitowana w telewizji.

Debata Kaczyński-Tusk. Sondaż: Większość jest "za"

Donald Tusk debatował z Jarosławem Kaczyńskim przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku. Przed wyborami w 2011 roku do takiej debaty nie doszło.

W 2020 roku nie doszło też do debaty z udziałem kandydatów KO i PiS na prezydenta - przed II turą wyborów, w której Andrzej Duda mierzył się z Rafałem Trzaskowskim obie strony deklarowały wprawdzie gotowość do debaty, ale stawiały warunki, na które nie zgadzała się druga strona.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Kaczyński powinien wziąć udział w debacie z Tuskiem. Odpowiedzi "tak" udzieliło 62,4 proc. Polaków, "nie" odpowiedziało 17 proc., zaś 20,6 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Prawo i Sprawiedliwość wydało komunikat "w związku z planami organizacji debat wyborczych przez TVN24".

O sprawie poinformował w mediach społecznościowych rzecznik partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, Rafał Bochenek.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Czy Donald Tusk przyjdzie do TVP i weźmie udział w debacie?
Wybory
Sondaż w okręgu Jarosława Kaczyńskiego. PiS ma prawie 50 proc. głosów
Wybory
Tokarczuk na czołówce "The Guardian". Pisarka ma nadzieję na zmianę władzy w Polsce
Wybory
Czy rząd przedłuży taczę antyinflacyjną? Przed wyborami się nie dowiemy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Wybory
Prognoza wyborcza: Wybory wygra PiS, ale więcej głosów dostanie opozycja
Wybory
Sztabowcy KO: Marsz Miliona Serc przyniósł większy efekt niż marsz 4 czerwca