Sondaż: Polacy chcą debaty Donald Tusk-Jarosław Kaczyński

"Czy Pani/Pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien wziąć udział w debacie z liderem PO, Donaldem Tuskiem?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.08.2023 06:33

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Fotorzepa, Jerzy Dudek

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego na Twitterze o udział w debacie z nim przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty

Na nagraniu, które umieścił w internecie Tusk, widać jak Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to czy "boi się Donalda Tuska" oraz czy "będzie debata" odpowiada: "Z (Manfredem) Weberem chętnie".

Manfred Weber to przewodniczących Europejskiej Partii Ludowej, niemiecki polityk, który wypowiadał się w ostatnich tygodniach krytycznie o PiS przekonując, że w związku z łamaniem przez partię Jarosława Kaczyńskiego zasad praworządności EPP nie będzie z tą formacją współpracować, lecz będzie ją zwalczać.

W reakcji na te słowa do debaty Webera zaprosił premier Mateusz Morawiecki. Debata taka miałaby odbyć się 2 października i być transmitowana w telewizji.

- Drogi Jarosławie, nie ma się co bać, nie ma się co wstydzić. Ze mną będzie po polsku - mówi na nagraniu Tusk, co jest nawiązaniem do pytania jednego z dziennikarzy do Kaczyńskiego (po tym, jak prezes PiS powiedział, że "chętnie debatowałby z Weberem", dziennikarz spytał w jakim języku toczyłaby się taka debata).

- Godzinka debaty i po bólu - zachęca Tusk.

Donald Tusk debatował z Jarosławem Kaczyńskim przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku. Tamta debata telewizyjna została uznana za kluczową dla zwycięstwa PO w wyborach.

Przed wyborami w 2011 roku do takiej debaty już nie doszło. W 2015 roku Tusk był już przewodniczącym Rady Europejskiej.

W 2020 roku nie doszło też do debaty z udziałem kandydatów KO i PiS na prezydenta - przed II turą wyborów, w której Andrzej Duda mierzył się z Rafałem Trzaskowskim obie strony deklarowały wprawdzie gotowość do debaty, ale stawiały warunki, na które nie zgadzała się druga strona.

W grudniu 2022 roku Kaczyński, w Radiu Wrocław stwierdził, że nie wyklucza debaty z Tuskiem "jeżeli to będzie debata w uczciwych warunkach i jednocześnie, jeżeli przedtem Donald Tusk da jakieś sygnały, że to nie będzie z jego strony obrzucanie wyzwiskami, czy pogróżki, że nie będzie szedł tym tropem, którym idzie dotychczas".

W odpowiedzi Tusk napisał, że "będzie czuły i delikatny". Kaczyński nie wracał jednak potem do tego tematu.

Sondaż: 70 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce debaty

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Kaczyński powinien wziąć udział w debacie z Tuskiem.

Odpowiedzi "tak" udzieliło 62,4 proc. Polaków.

"Nie" odpowiedziało 17 proc.

20,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Debatę między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem za dobry pomysł uważa 6 na 10 kobiet i 2/3 mężczyzn. Odsetek osób, które uważają, że należy zorganizować debatę między politykami wzrasta wraz z wiekiem badanych (44% - osoby do 24 roku życia, 70% - osoby które skończyły 50 lat). Zdecydowanie częściej niż ogół respondentów pozytywnie na temat debaty między liderami głównych sił politycznych wypowiadają się badani, których dochód przekracza 5000 zł netto (73%). Pozytywny stosunek do debaty między Kaczyńskim i Tuskiem wyraża 7 na 10 badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców i 68% respondentów z wykształceniem wyższym - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 22-23 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego na Twitterze o udział w debacie z nim przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Polityka
Beata Szydło wskazała, kto powinien być premierem. Chwali Morawieckiego, ale wymienia inne nazwisko
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS
Polityka
Wielka uroczystość w hołdzie Lechowi Wałęsie. Bez życzeń od Dudy i Morawieckiego
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Polityka
Kampania wyborcza: KO panuje na ulicach Gdyni, PiS na Kaszubach
Polityka
Wyborczy superweekend. "Marsz musi się PO udać"