Sondaż: Polacy chcą debaty Donald Tusk-Jarosław Kaczyński

"Czy Pani/Pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien wziąć udział w debacie z liderem PO, Donaldem Tuskiem?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.08.2023 06:33

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Fotorzepa, Jerzy Dudek

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego na Twitterze o udział w debacie z nim przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty

Na nagraniu, które umieścił w internecie Tusk, widać jak Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to czy "boi się Donalda Tuska" oraz czy "będzie debata" odpowiada: "Z (Manfredem) Weberem chętnie".

Manfred Weber to przewodniczących Europejskiej Partii Ludowej, niemiecki polityk, który wypowiadał się w ostatnich tygodniach krytycznie o PiS przekonując, że w związku z łamaniem przez partię Jarosława Kaczyńskiego zasad praworządności EPP nie będzie z tą formacją współpracować, lecz będzie ją zwalczać.

W reakcji na te słowa do debaty Webera zaprosił premier Mateusz Morawiecki. Debata taka miałaby odbyć się 2 października i być transmitowana w telewizji.

- Drogi Jarosławie, nie ma się co bać, nie ma się co wstydzić. Ze mną będzie po polsku - mówi na nagraniu Tusk, co jest nawiązaniem do pytania jednego z dziennikarzy do Kaczyńskiego (po tym, jak prezes PiS powiedział, że "chętnie debatowałby z Weberem", dziennikarz spytał w jakim języku toczyłaby się taka debata).

- Godzinka debaty i po bólu - zachęca Tusk.

Donald Tusk debatował z Jarosławem Kaczyńskim przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku. Tamta debata telewizyjna została uznana za kluczową dla zwycięstwa PO w wyborach.

Przed wyborami w 2011 roku do takiej debaty już nie doszło. W 2015 roku Tusk był już przewodniczącym Rady Europejskiej.

W 2020 roku nie doszło też do debaty z udziałem kandydatów KO i PiS na prezydenta - przed II turą wyborów, w której Andrzej Duda mierzył się z Rafałem Trzaskowskim obie strony deklarowały wprawdzie gotowość do debaty, ale stawiały warunki, na które nie zgadzała się druga strona.

W grudniu 2022 roku Kaczyński, w Radiu Wrocław stwierdził, że nie wyklucza debaty z Tuskiem "jeżeli to będzie debata w uczciwych warunkach i jednocześnie, jeżeli przedtem Donald Tusk da jakieś sygnały, że to nie będzie z jego strony obrzucanie wyzwiskami, czy pogróżki, że nie będzie szedł tym tropem, którym idzie dotychczas".

W odpowiedzi Tusk napisał, że "będzie czuły i delikatny". Kaczyński nie wracał jednak potem do tego tematu.

Sondaż: 70 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce debaty

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Kaczyński powinien wziąć udział w debacie z Tuskiem.

Odpowiedzi "tak" udzieliło 62,4 proc. Polaków.

"Nie" odpowiedziało 17 proc.

20,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Debatę między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem za dobry pomysł uważa 6 na 10 kobiet i 2/3 mężczyzn. Odsetek osób, które uważają, że należy zorganizować debatę między politykami wzrasta wraz z wiekiem badanych (44% - osoby do 24 roku życia, 70% - osoby które skończyły 50 lat). Zdecydowanie częściej niż ogół respondentów pozytywnie na temat debaty między liderami głównych sił politycznych wypowiadają się badani, których dochód przekracza 5000 zł netto (73%). Pozytywny stosunek do debaty między Kaczyńskim i Tuskiem wyraża 7 na 10 badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców i 68% respondentów z wykształceniem wyższym - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 22-23 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Polityka
Lewica chce ukręcić łeb kredytowi 0 proc. Biejat: Nie podniesiemy ręki za tym projektem
Polityka
Drukowanie plakatów wyborczych PiS w garażu. Roman Giertych pokazał nagranie
Polityka
Mastalerek: Tusk boi się wystartować w wyborach, a chce mieć prerogatywy prezydenta
Polityka
Rząd zabrał głos w sprawie przekazania Ukrainie systemu Patriot. Podjęto decyzję
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Sondaż: Kto ma największe szanse na prezydenturę? W grze cztery nazwiska
Polityka
Afera Funduszu Sprawiedliwości. Roman Giertych wnioskuje o ochronę dla Tomasz Mraza