Nie ma zgody opozycji na więcej pieniędzy dla armii

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP, która została przyjęta przez rząd, zakłada zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB już w 2024 r. Nie ma zgody na taki ruch ze strony polityków opozycji.

Aktualizacja: 07.05.2020 06:31 Publikacja: 06.05.2020 18:30

Nie ma zgody opozycji na więcej pieniędzy dla armii

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Tegoroczny budżet MON zakłada, że na cele obronne zostanie przeznaczonych 2,1 proc. PKB, czyli 50 mld zł. Udział PKB w wydatkach na zbrojenia i utrzymanie wojska miał się stopniowo zwiększać do poziomu 2,5 proc. PKB do 2030 r. (wynika to z ustawy o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych).

Teraz jednak może nastąpić przyspieszenie. W Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, którą rząd przyjął pod koniec poprzedniego tygodnia (ale nie podpisał jej jeszcze prezydent Andrzej Duda), znalazł się zapis o „zwiększeniu dynamiki wzrostu wydatków na obronę, osiągając poziom 2,5 proc. PKB w 2024 r.”. O takim przyspieszeniu prezydent Andrzej Duda mówił w Święto Wojska Polskiego w 2018 r.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wojsko
Powolna przeprowadzka Muzeum Wojska Polskiego
Wojsko
NATO częściej podrywa myśliwce z powodu Rosji
Wojsko
Polski generał nie został szefem Komitetu Wojskowego UE. Fatalna ocena polskich dyplomatów
Wojsko
Wojska Obrony Terytorialnej znalazły karabin snajperski, który zgubiły
Wojsko
Polski generał walczy o stanowisko w Unii Europejskiej