Krajowy Rejestr Karny będzie bogatszy w informacje

Nowe zawiadomienie pojawi się wkrótce w ewidencji skazanych

Publikacja: 21.05.2010 04:53

Krajowy Rejestr Karny będzie bogatszy w informacje

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Minister sprawiedliwości ma już gotowy projekt rozporządzenia, w którym planuje zmienić zawartość ewidencji obejmującej ludzi po wyrokach.

W KRK pojawi się nowe zawiadomienie o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, w tzw. areszcie domowym. Na druku zawiadomienia o wykonywaniu takiej kary znajdzie się kilka informacji, począwszy od zezwolenia na odbycie takiej kary poprzez jego uchylenie aż do przerwy w wykonywaniu kary. W zawiadomieniu odnotowany zostanie także fakt warunkowego zawieszenia wykonania kary więzienia odbywanej poza więzieniem.

Przesłanie zawiadomienia do KRK będzie obowiązkiem sądu penitencjarnego. W rejestrze, który funkcjonuje już od dziesięciu lat (zastąpił Centralny Rejestr Skazanych), znaleźć można wiele informacji. I tak, dowiedzieć się z niego można o osobach: prawomocnie skazanych za przestępstwa (w tym skarbowe); przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne oraz prawomocnie skazanych przez zagraniczne sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Polsce.

Do ewidencji KRK trafiają też osoby, wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające, oraz nieletni, wobec których stosowane są środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze. W ewidencji są także rejestrowani prawomocnie skazani na areszt za wykroczenia; poszukiwani listem gończym; tymczasowo aresztowani oraz nieletni umieszczeni w schroniskach.

Osoby skazane za wykroczenie na grzywnę, ograniczenie wolności lub które otrzymały naganę, nie figurują w KRK.

Informacja o niekaralności jest dziś wymagana do podjęcia pracy w wielu zawodach.

Za jej udzielenie trzeba zapłacić: 50 zł – za informację o osobie i 100 zł – za informację o podmiocie zbiorowym.

Wypełniony i opłacony formularz zapytania można złożyć osobiście w Biurze Informacyjnym KRK lub jednym z punktów informacyjnych rejestru. Można go też wysłać pocztą pod adres Biura Informacyjnego.

Wniosek osoby potrzebującej informacji o niekaralności musi zawierać: nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, miejsce zamieszkania (w kraju), obywatelstwo, numer PESEL, podpis.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku