Strona ma prawo wnieść skargę na przewlekłość, gdy w konkretnym postępowaniu nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Chodzi o sytuację, gdy postępowanie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.
Aby móc stwierdzić, że w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, sąd oceni terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd, prokuratora lub komornika, w zależności od tego kto z nich prowadzi postępowanie.
[srodtytul]Ponad rok na ustalenie adresu[/srodtytul]
Skarga będzie skuteczna wtedy, gdy mamy do czynienia z przewlekłością postępowania. Ponieważ ustawa nie definiuje tego pojęcia, warto zerknąć do orzecznictwa. W postanowieniu z [b]24 lipca 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny (I OPP 23/08[/b]) stwierdził, że co do zasady postępowanie sądowe jest przewlekłe, jeżeli toczy się ponad 12 miesięcy.
Nie w każdym jednak przypadku zasada ta znajdzie zastosowanie. W tym samym bowiem postanowieniu sąd dodał, że w sprawie, której dotyczyła rozpoznawana przez niego skarga, wyrok wprawdzie został wydany po upływie 12 miesięcy od czasu przekazania skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę do sądu.