Każdy lekarz usprawiedliwi nieobecność chorego w sądzie? Jest projekt ustawy

Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.

Publikacja: 05.12.2024 15:27

Każdy lekarz usprawiedliwi nieobecność chorego w sądzie? Jest projekt ustawy

Foto: AdobeStock

mat

Prezydium NRA skierowało petycję do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów. Zawiera ona projekt ustawy, która uchyla ustawę z 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym i pozostawia każdemu lekarzowi prawo do wystawienia zaświadczenia lekarskiego, które będzie honorowane przez sądy i prokuratury.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Przemysław Rosati uważa, że wprowadzona w 2007 roku instytucja lekarza sądowego nie sprawdziła się. - Nie ma żadnego powodu, aby odmawiać lekarzom wystawiającym klasyczne zaświadczenia lekarskie zaufania, które jest oczywistym elementem wykonywania zawodu lekarza. W związku z powyższym, nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby istniał „nadlekarz”, który obecnie weryfikuje wystawiane przez lekarza prowadzącego danego pacjenta, zaświadczenia lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy, czy niezdolność do wzięcia udziału w czynności procesowej – wskazuje Prezes NRA. - Zwykłe zaświadczenie lekarskie uruchamia świadczenia z ubezpieczenia społecznego, świadczenia wypłacane przez Skarb Państwa, ale nie jest wystarczające do tego, aby usprawiedliwić niestawiennictwo w sądzie - dodaje.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?