Jak informuje „Radio Łódź” od kilku dni Sąd Okręgowy w Piotrkowie jest oblężony przez tłumy oczekujących na zaświadczenie o niekaralności. Jak relacjonuje rozgłośnia, w długiej kolejce, która ustawiła się już w nocy, stoją osoby pracujące z dziećmi. Zaświadczenie o niekaralności w tym przypadku jest potrzebne do podpisania umowy o pracę, współpracę czy przedłużeniu umów.
Magdalena Dąbrowska, zastępująca dyrektora Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim tłumaczy, że kolejki są co roku – tym razem jednak zainteresowanie jest większe, co wynika z wprowadzenia tzw. ustawy Kamilka. Grupa ubiegających się o wspomniane zaświadczenia zwiększyła się np. o kucharki, pielęgniarki, kierowców, ale też np. wolontariuszy.
Obowiązek z tzw. ustawy Kamilka
Podobnie jest w Szczecinie. Rzecznik prasowy tamtejszego Sądu Okręgowego – Michał Tomala – powiedział tvn24.pl, że w kolejce stoją przedstawiciele różnych zawodów, którzy muszą przedstawić takie zaświadczenia w pracy. Wymienił m.in. policjantów, żołnierzy, kierowców czy nauczycieli.
Tzw. ustawa Kamilka zakłada, że każdy przyszły pracownik lub osoba dopuszczana do innej działalności związanej z kontaktami z małoletnimi, ma obowiązek przedłożenia pracodawcy np. dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego zaświadczenia o niekaralności. Nowe zasady dotyczą osób, które zawarły umowę o pracę po 15 lutego tego roku lub zmieniły rodzaj działalności, którą mają prowadzić.
W Warszawie KRK będzie pracowało w sobotę 31 sierpnia
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w czwartek, że Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie będzie pracować także w najbliższą sobotę – 31 sierpnia.