Rząd szykuje zmiany dla dzieci, które muszą stanąć przed sądem

Projekt rozporządzenia w sprawie przesłuchania dzieci trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Co przewiduje?

Publikacja: 20.02.2024 18:39

Pokój do przesłuchań dzieci

Pokój do przesłuchań dzieci

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Po pierwsze kluczowe jest ustalenie czy stan zdrowia dziecka, stopień jego dojrzałości, poziom rozwoju i specyfika sytuacji rodzinnej umożliwiają przeprowadzenie wyłuchania.

Dziecko z autyzmem w sądzie

Podczas przygotowania wysłuchania dziecka rozwijającego się w spektrum autyzmu, koniecznym będzie pozyskanie wiedzy czy dziecko jest nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, takie jak zapachy (np. ostre perfumy), mocne światło, lub dźwięki. Potwierdzenie tych okoliczności powinno determinować odpowiednią organizację warunków wysłuchania dziecka.

Czas trwania wysłuchania dziecka musi mieć uwzględniać specjalne potrzeb dziecka, czyli np. potrzebę ewentualnej przerwy w prowadzonej czynności lub konieczność przetłumaczenia wypowiedzi lub udzielenie wyjaśnień.

Rodzice i opiekunowie muszą być poinformowani

Nowe przepisy maja wprowadzić zasadę właściwego zawiadomienia rodzica lub opiekuna dziecka o wysłuchaniu. Zawiadomienie takie powinno w sposób przejrzysty wyjaśnić jak ono przebiega i kto w nim uczestniczy, tak, aby rodzice lub opiekun mieli świadomość, że nie będą mogli przysłuchiwać się rozmowie dziecka z sędzią.

Dzieci, u których występują zaburzenia psychiczne lub zaburzenia rozwojowe oraz dzieci do 13-go roku życia wysłuchiwane będą w przyjaznym pokoju przesłuchań. Dzieci starsze, co do zasady mogą być wysłuchiwane w gabinecie sędziego lub innym odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu.

Dobro dziecka w sądzie jest najważniejsze

Zawsze jednak decydującym kryterium ma być dobro dziecka. Wiek nie może przesłonić jego potrzeb. Dla zapewnienia komfortu psychicznego, dziecku wysłuchiwanemu należy wytłumaczyć , że ewentualnie zainstalowane w pomieszczeniu kamery i mikrofon nie będą włączane, bo rozmowa nie będzie rejestrowana.

W miejscu wysłuchania należy zapewnić wodę oraz chusteczki higieniczne oraz przygotować dostosowane do potrzeb dziecka : kredki, papier, zabawki antystresowe.

Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Czytaj więcej

Dzieci w sądach pod większą ochroną. Nowe przepisy wchodzą w życie
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność