mObywatel 2.0. Dowód osobisty od dzisiaj można zostawić w domu

W piątek 14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Dostępna jest rządowa aplikacja na smartfona mObywatel 2.0. Pozwoli zostawić w domu dowód osobisty i załatwić kilka urzędowych spraw przez smartfona.

Aktualizacja: 14.07.2023 10:46 Publikacja: 13.07.2023 16:41

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji w Wars

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czytaj więcej

mObywatel nie działa? Kłopoty na starcie mDowodu

Od piątku nie trzeba już będzie nosić ze sobą dowodu osobistego – wystarczy wyjąć telefon i otworzyć apkę, nie trzeba się martwić, że czegoś nie załatwimy.  Teraz bowiem wylegitymujemy się mDowodem z aplikacji mObywatel. I chociaż nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności - to mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.  

Czytaj więcej

mObywatel potwierdzi tożsamość jak dowód. Prezydent podpisał ustawę

Nowym dokumentem cyfrowym nie będzie można posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

- składając wniosek o nowy dowód osobisty, 

- przekraczając granicę kraju,

- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe, ale później - od 1 września br.)

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę szkoleniową, na której zarówno obywatele, jak i  urzędnicy mogą poznać zasady posługiwania się mDowodem.  Szkolenia są napisane prostym językiem.

 - Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste – skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

mObywatela 2.0 można już bezpłatnie pobrać na swój smartfon. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Stara wersja mObywatela, którą wielu z nas ma już w telefonie zaktualizuje się sama, jeśli telefon ma włączoną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku trzeba będzie samemu ją zaktualizować.  

 - Chcielibyśmy,  żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych – mówi minister cyfryzacji. 

Nie tylko mDowód

Od 14 lipca, a także później będą aktywowane także inne funkcjonalności mObywatela, których zadaniem jest ułatwienie obywatelom życia. 

ePłatności - blokiem, od ręki będzie można zapłacić podatek i  opłaty administracyjne. Pilotaż tego rozwiązania jest już prowadzony w 7 miastach (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań) i będzie sukcesywnie rozszerzany. 

Bezpieczny autobus - funkcjonalność daje rodzicom i opiekunom możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym ich dzieci mają podróżować na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonie. Wystarczy wpisać w aplikacji numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymamy: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC. 

Twoja okolica w mObywatelu - dostęp do cyfrowych dokumentów lokalnych – usług i ulg w okolicy. Ministerstwo zapewnia, że jest to ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. - Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji. To proste i bardzo tanie rozwiązanie – wyjaśnia minister. 

Logowanie do e-urzędów -  przez mObywatela 2.0 zalogujemy się do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Zdejmie to nam z głowy konieczność zapamiętywania różnych haseł i loginów.

Zgłoś naruszenie środowiskowe - w prosty sposób będzie można zgłosić np. nielegalne wysypisko odpadów czy inne naruszenie środowiska. Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w takiej sytuacji. Nie trzeba nawet wskazywać konkretnego miejsca –  geolokalizacja sama pokaże namiary. Przy czym zgłoszenie może pozostać anonimowe, jeśli taka będzie decyzja należy do osoby zgłaszającej.

Wkrótce w mObywatelu 2.0 

Zastrzeżenie PESEL - usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.

e-Doręczenia - elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.

e-Pełnomocnictwa - usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.

Historia pojazdu - ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy.

e-Wizyta w ZUS - usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego - umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.

Tymczasowe prawo jazdy - będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.

Nowe dokumenty lokalne -w aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.

Legitymacja osoby z niepełnosprawnością - potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.

Od piątku nie trzeba już będzie nosić ze sobą dowodu osobistego – wystarczy wyjąć telefon i otworzyć apkę, nie trzeba się martwić, że czegoś nie załatwimy.  Teraz bowiem wylegitymujemy się mDowodem z aplikacji mObywatel. I chociaż nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności - to mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.  

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP