Ustawa o aplikacji mObywatel została uchwalona 26 maja 2023 r.
"Jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji" - czytamy na stronie prezydent.pl.
Czytaj więcej
Rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL, który ruszy we wrześniu, ma ograniczyć negatywne skutki k...
Do banku wystarczy wziąć smartfon
Korzystanie z aplikacji mObywatel będzie dobrowolne i bezpłatne, tak samo jak dotychczas. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.
Podstawowym dokumentem elektronicznym, jaki będzie obsługiwany przy użyciu aplikacji mObywatel, będzie dokument, zwany „dokumentem mObywatel”, zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. W ustawie wskazano, że jeżeli z odrębnego przepisu prawa wynika obowiązek stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu tożsamości, w szczególności na podstawie dowodu osobistego, to obowiązek ten powinien być uznany za spełniony także w przypadku stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego na podstawie dokumentu mObywatel.