Informację taką podał na Twitterze przedstawiciel biura prasowego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - Sąd UE jest sądem pierwszej instancji działającym w ramach TSUE.
Komisja Europejska rozpoczęła w lutym 2022 r. potrącanie kar za niewykonanie decyzji TSUE ws. Turowa z należnych Polsce płatności z budżetu UE. Pierwsza transza kar - nieco ponad 15 mln euro (wraz z odsetkami) została potrącona z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Druga, w tej samej kwocie - z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa kujawsko-pomorskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). W sumie Polska ma stracić w ten sposób 69 mln euro, bo tyle wynosi cała kara.
Czytaj więcej
Komisja Europejska wysłała do Warszawy list w związku z niezapłaconymi karami za działanie kopalni w Turowie. Potwierdził to korespondentce “Rzeczpospolitej” w Brukseli Balazs Ujvari, rzecznik KE.
Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych nałożonych przez TSUE, czyli nie wstrzymała pracy kopalni do czasu wyroku ws. sporu z Czechami o Turów. Wyrok taki już jednak nie zapadnie, gdyż w międzyczasie Polska i Czechy doszły do porozumienia, a pozew został wycofany. Mimo to Komisja Europejska uważa, że kary nałożone przez TSUE należy zapłacić.
Czytaj więcej
Po umorzeniu sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE sankcje nałożone jako zabezpieczenie wydają się nie mieć podstaw – mówi dr Mateusz Irmiński, adwokat z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.