Nikt nie lubi długo czekać na załatwienie sprawy urzędowej. I choć administrację obowiązują terminy, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i na czas. Brak działania ze strony urzędników w praktyce nie zawsze jest negatywne. Może bowiem oznaczać tzw. milczące załatwienie sprawy. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to każdej sprawy.
Brak czynności, ale nie bezczynność
Milczące załatwienie sprawy to jedna z dopuszczalnych procedur przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Nie należy jej mylić z inną sytuacją, w której brak aktywności po stronie urzędników czy niedotrzymanie terminów oznacza bezczynność czy przewlekłość. Te są niepożądane, a ustawodawca przewiduje w tym przypadku odpowiednie regulacje sankcyjne. Milczące załatwienie sprawy to sytuacja, w której dopuszcza się bierność, brak atywności po stronie urzędników, a której skutkiem jest właśnie załatwienie sprawy z uwagi na upływ określonego czasu. To swego rodzaju ułatwienie, bo co do zasady nie wymaga podejmowania żadnych działań ze strony administracji z pozytywnym skutkiem dla tego, kto musi dokonać jakieś formalności.
Czytaj więcej
Milczące załatwienie sprawy administracyjnej to stosunkowo nowa instytucja. Obowiązuje od kilku lat, a ponadto nie każdy może mieć świadomość, że taka możliwość istnieje. Jakie sprawy można załatwić w takim trybie?
Sprawę uznaje się za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony. Ma to miejsce, gdy w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania właściwemu organowi administracji publicznej albo innym terminie określonym w przepisie szczególnym ten nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Wówczas dochodzi do milczącego zakończenia postępowania. Sprawę uznaje się za załatwioną milcząco także wtedy, gdy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, tzw. milcząca zgoda.
Milczące załatwienie sprawy następuje w następnym dniu po tym, w którym upływa termin przewidziany do wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu.