Reklama
Rozwiń

Wskaż, który doradca podatkowy będzie cię reprezentował z urzędu

Od 10 kwietnia 2010 r. podatnicy spełniający warunki do ustanowienia z urzędu profesjonalnej reprezentacji przed sądami administracyjnymi mogą wskazać osobę, której chcą powierzyć poprowadzenie swojej sprawy

Aktualizacja: 29.04.2010 04:40 Publikacja: 29.04.2010 03:00

Wskaż, który doradca podatkowy będzie cię reprezentował z urzędu

Foto: www.sxc.hu

Możliwość wskazania z imienia i nazwiska doradcy podatkowego, który mógłby reprezentować podatnika po ustanowieniu go w ramach prawa pomocy, istnieje dzięki nowemu art. 244 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D63F5BD2A07B1562422FCD3487C76981?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] (dalej ppsa). Przy czym przepis ten daje możliwość nie tylko wskazania konkretnego doradcy podatkowego, ale także adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego.

Osoby toczące spór przed WSA lub NSA we wnioskach o przyznanie prawa pomocy mogą wskazać z imienia i nazwiska osoby wykonujące te zawody. Następnie właściwa okręgowa rada adwokacka, rada okręgowej izby radców prawnych, Krajowa Rada Doradców Podatkowych lub Krajowa Rada Rzeczników Patentowych rozpatrzy możliwość realizacji wskazania.

W efekcie w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym istnieje możliwość wyznaczenia osoby wybranej przez stronę.

[srodtytul]Czy można się wcześniej porozumieć[/srodtytul]

Praktyka korzystania z instytucji wskazania np. doradcy podatkowego może ukształtować się w ten sposób, że podatnik i wybrany przez niego doradca podatkowy będą porozumiewać się w tej sprawie jeszcze przed złożeniem wniosku o udzielenie prawa pomocy.

Na przykład spółka ma poważne kłopoty finansowe i uważa, że należy się jej pomoc w postaci zwolnienia z kosztów sądowych i ustanowienia z tzw. urzędu doradcy podatkowego. Przed złożeniem wniosku o udzielenie pomocy firma uzyskuje potwierdzenie, że konkretny doradca podatkowy jest zainteresowany jej reprezentowaniem przed WSA i NSA. Pojawiają się tu dwa problemy.

[srodtytul]Czy to zgodne z etyką[/srodtytul]

Doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi są zobowiązani do przestrzegania zawodowych kodeksów etycznych. Można w tym kontekście postawić pytanie: czy wyrażenie zgody przez doradcę podatkowego na reprezentowanie spółki jeszcze przed złożeniem przez nią wniosku o udzielenie pomocy nie będzie złamaniem zasad etyki korporacyjnej?

Naruszenie norm etyki zawodowej mogłoby polegać na pozyskiwaniu zleceń z tzw. urzędówek z pominięciem innych osób nimi zainteresowanych.

[srodtytul]Dodatkowy warunek[/srodtytul]

Art. 246 § 3 ppsa mówi, że adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego można ustanowić dla strony, która nie zatrudnia lub nie pozostaje w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym.

Przykładem odmowy przyznania prawa pomocy z uwagi na niedotrzymanie tego warunku jest [b]postanowienie z 9 kwietnia 2010 r. WSA w Białymstoku (I SA/Bk 547/09)[/b]. Strona wystąpiła o ustanowienie doradcy podatkowego z urzędu, a jednocześnie z akt sprawy wynikało, że jest już reprezentowana przez doradcę podatkowego. Pełnomocnictwo w tej sprawie zostało złożone do akt sprawy i nie zostało odwołane.

Przy stosowaniu nowych przepisów problemem może więc okazać się kwalifikacja porozumienia między doradcą podatkowym a podatnikiem, które zawarto przed przyznaniem przez sąd prawa pomocy. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pomoc jest niezakwalifikowanie porozumienia jako „innego stosunku prawnego” (np. jako rodzaju zlecenia przyjętego pod warunkiem). Ostatecznie zadecyduje o tym praktyka rozpatrywania takich spraw przez sądy.

Przez nowelizację ppsa wprowadzono jeszcze dwie istotne zmiany w zakresie prawa pomocy.

[srodtytul]Nie trzeba udzielać pełnomocnictwa[/srodtytul]

Ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w ramach prawa pomocy jest obecnie równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa. Przed nowelizacją ustanowienie np. doradcy podatkowego w ramach prawa pomocy dawało podatnikowi jedynie uprawnienie do udzielenia mu pełnomocnictwa. Zmiana przepisów zmniejszy dla strony niezbędne formalności.

[srodtytul]Ochrona danych podatnika[/srodtytul]

Po nowelizacji postanowienie o przyznaniu lub odmowie przyznania prawa pomocy doręcza się tylko stronie, która złożyła wniosek. Zażalenie na to postanowienie przysługuje wyłącznie wnioskodawcy.

Aby uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych i pokrycie kosztów wynagrodzenia dla np. doradcy podatkowego, należy ujawnić przed sądem informacje dotyczące kłopotów uzasadniających udzielenie pomocy, np. o trudnej sytuacji osobistej albo majątkowej. Ustawodawca uznał je za informacje wrażliwie, chronione przed zbędnym ujawnianiem. Po nowelizacji nie ma do nich dostępu druga strona sporu przed WSA albo NSA (np. organ podatkowy).

[i]Autor jest prawnikiem w kancelarii welsyng.pl[/i]

Możliwość wskazania z imienia i nazwiska doradcy podatkowego, który mógłby reprezentować podatnika po ustanowieniu go w ramach prawa pomocy, istnieje dzięki nowemu art. 244 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D63F5BD2A07B1562422FCD3487C76981?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] (dalej ppsa). Przy czym przepis ten daje możliwość nie tylko wskazania konkretnego doradcy podatkowego, ale także adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono