Możliwość wskazania z imienia i nazwiska doradcy podatkowego, który mógłby reprezentować podatnika po ustanowieniu go w ramach prawa pomocy, istnieje dzięki nowemu art. 244 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D63F5BD2A07B1562422FCD3487C76981?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] (dalej ppsa). Przy czym przepis ten daje możliwość nie tylko wskazania konkretnego doradcy podatkowego, ale także adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego.
Osoby toczące spór przed WSA lub NSA we wnioskach o przyznanie prawa pomocy mogą wskazać z imienia i nazwiska osoby wykonujące te zawody. Następnie właściwa okręgowa rada adwokacka, rada okręgowej izby radców prawnych, Krajowa Rada Doradców Podatkowych lub Krajowa Rada Rzeczników Patentowych rozpatrzy możliwość realizacji wskazania.
W efekcie w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym istnieje możliwość wyznaczenia osoby wybranej przez stronę.
[srodtytul]Czy można się wcześniej porozumieć[/srodtytul]
Praktyka korzystania z instytucji wskazania np. doradcy podatkowego może ukształtować się w ten sposób, że podatnik i wybrany przez niego doradca podatkowy będą porozumiewać się w tej sprawie jeszcze przed złożeniem wniosku o udzielenie prawa pomocy.