Takie zmiany zawierają założenia nowelizacji ustawy o języku polskim przygotowane przez resort nauki szkolnictwa wyższego, które dzisiaj przyjęła Rada Ministrów.
Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu, obecny system przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego jest niewystarczający. Dlaczego? Chodzi o ograniczoną liczbę ośrodków, w których mogą odbywać się egzaminy, zbyt małą liczbę osób posiadających uprawnienia do ich przeprowadzania oraz - generujący wysokie koszty - osobisty udział we wszystkich sesjach egzaminacyjnych członków Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
W założeniach proponuje się, więc likwidację dotychczasowej Komisji i zdecentralizowanie całego obecnego systemu. Przewiduje się powołanie nowej komisji, która będzie czuwać nad całością poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego, a zwłaszcza nad jakością przeprowadzanych egzaminów i poszczególnymi elementami systemu.
Zmieni się przede wszystkim system przeprowadzania egzaminów. Po wejściu w życie nowelizacji, to minister nauki i szkolnictwa wyższego - po zasięgnięciu opinii nowo powołanej komisji - będzie nadawał uprawnienia do przeprowadzania tych egzaminów. Będą mogły uzyskać m.in. uczelnie polskie i zagraniczne, a także inne podmioty działające w kraju lub za granicą, które od co najmniej 3 lat prowadzą lektoraty, kursy lub inne zajęcia dydaktyczne z języka polskiego lub tego języka jako obcego, np. szkoły językowe, instytuty polskie za granicą.
Po zdaniu egzaminu będzie wydawany certyfikat znajomości języka polskiego. Dokument taki będą mogły także otrzymać osoby zwolnione z egzaminów, tj. cudzoziemcy: absolwenci filologii polskiej, absolwenci szkół średnich z polskim językiem nauczania w innych państwach, którzy zdali egzamin dojrzałości w języku polskim.