Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim oskarżyła A.S. o dokonanie zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy w kwocie 2,7 tys. zł na szkodę swojej synowej.
Sąd Rejonowy w Biłgoraju VII Zamiejscowy Wydział Karny w Janowie Lubelskim umorzył wobec oskarżonej postępowanie karne ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu (II Ka 644/19).
Takie rozstrzygnięcie zaskarżył prokurator, który domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił wyrok i umorzył jednocześnie postępowanie. Wskazał, że przestępstwo kradzieży popełnione na szkodę osoby najbliższej jest przestępstwem wnioskowym, co oznacza, że jego ściganie następuje jedynie na wniosek pokrzywdzonego.
Zgodnie z art. 115 § 11 kodeksu karnego osobą najbliższą jest m.in. powinowaty w tej samej linii i stopniu co małżonek. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określają natomiast, że powinowactwo trwa mimo ustania małżeństwa.
W tej sprawie pokrzywdzona jest niewątpliwie osobą najbliższą dla oskarżonej, która jest jej synową. Powinowactwo nie ustało mimo rozwodu oskarżonej z synem pokrzywdzonej. Do wszczęcia postępowania przeciwko A.S. w tej sprawie wymagany był więc wniosek pokrzywdzonej.