Każdy obywatel ma prawo do otrzymania paszportu. Dokument taki uprawnia do przekroczenia granicy i pobytu za granicą. Poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie zawiera.
Nie dla każdego tymczasowy
Muszę pilnie wyjechać za granicę na targi. Miał jechać kolega z pracy, ale nagle się rozchorował. Niestety, nie mam paszportu. Szef twierdzi, że z wyrobieniem tymczasowego mogą być problemy, a na zwykłą procedurę, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, już za późno. Czy ma rację?
Nie. Paszporty tymczasowe mogą być wydawane w nagłych przypadkach. W uzasadnionych sytuacjach można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu tymczasowego. Podstawową różnicą jest szybkość wydania dokumentu – na paszport tymczasowy trzeba czekać zwykle nie dłużej niż kilka dni. Według przepisów czas ten nie powinien przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.
Paszport tymczasowy nie przysługuje jednak każdemu i w każdej sytuacji. Nie mamy na niego szans, np. jeśli wyjeżdżamy na wakacje i za późno zorientowaliśmy się, że nasz dotychczasowy paszport stracił ważność. Ustawa o dokumentach paszportowych reguluje precyzyjnie, w jakich sytuacjach wydaje się paszport tymczasowy. Jest tak:
– w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową (czyli w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową),