Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości to ogromne wyzwanie, zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym. Obecny stan tego procesu, zwłaszcza w zakresie postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, wymaga nie tylko usprawnienia, ale przede wszystkim, przyspieszenia.
Informatyzacją w dłużników
Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia nie tylko komorników sądowych, którzy na co dzień borykają się z czasochłonnymi i generującymi niepotrzebne koszty procedurami, ale przede wszystkim z punktu widzenia wierzycieli, którzy właśnie w rozwoju informatyzacji upatrują szansy na usprawnienie procesu odzyskiwania należności. Jest to bowiem niedoceniany, a niezwykle ważny element gospodarki, którego rola rośnie zwłaszcza w warunkach kryzysu.
EPU
Częściową odpowiedzią na oczekiwania wierzycieli było stworzenie systemu informatycznego obsługującego Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, uruchomionego w 2010 roku. EPU znacznie przyspieszyło, co prawda, proces odzyskiwania należności, niemniej jednak, cztery lata jego funkcjonowania aż nadto wystarczyło do analizy jego mankamentów.
Wsparcie
Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, związek skupiający ponad 80 kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, (w tym banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, czy ubezpieczeniowe) wraz Krajową Radą Komorniczą, reprezentującą komorników sądowych, stworzyły właśnie zespół ds. usprawnienia informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Inauguracyjne spotkanie obyło się 31 lipca w siedzibie KRK w Warszawie, a w skład zespołu weszli przedstawiciele komorników i wierzycieli. Pracami kierować będą: po stronie komorników Andrzej Mularzuk, wiceprezes KRK, zaś po stronie wierzycieli Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego KPF.
Cele
Podstawowym zadaniem zespołu jest wypracowanie propozycji rozwiązań związanych ze sprawnością procedur urzędowych w wymiarze sprawiedliwości, a następnie rekomendowanie je do wdrożenia Ministerstwu Sprawiedliwości. Zespół skupi się na trzech obszarach: diagnoza mankamentów EPU, zmiany legislacyjne w EPU, możliwe do wprowadzenia „od ręki" oraz wprowadzenie do EPU platformy pozwalającej wierzycielom monitorować przebieg postępowań. Spotkanie inauguracyjne trwało ponad trzy godziny, a w jego trakcie udało się wskazać na kilka najpilniejszych problemów, takich jak brak możliwości cesji e-tytułu wykonawczego albo konieczność ręcznego podpisywania setek dokumentów o takim charakterze.