Abonament: emeryci mają problem z zaległymi płatnościami

Emeryci mają problemy z uwolnieniem się od niezapłaconego abonamentu RTV. Tymczasem winna tej sytuacji jest także sama Poczta Polska, ale to nie ją, tylko starsze osoby ściga fiskus.

Publikacja: 27.10.2014 12:48

Abonament: emeryci mają problem z zaległymi płatnościami

Foto: ROL

Do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi od starszych osób, które mają problemy z zaległym abonamentem RTV. Zdaniem RPO częściowo tej sytuacji winna jest sama Poczta Polska. Od kilku lat rozsyłanych jest tysiące monitów z żądaniem uregulowania zaległości za ostatnie pięć lat. Jednocześnie, kiedy emeryci bronią się, że nie muszą płacić, bo wyrejestrowali odbiornik, wymaga się od nich przedstawienia dokumentów potwierdzających ten fakt, co nie jest takie proste. Najczęściej bowiem — tłumaczy RPO- upłynęło wiele lat i takich dokumentów emeryt już nie posiada.

RPO zauważył również problem, dotyczący nienależytego wywiązywania się przez Pocztę Polską z obowiązku przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Przewiduje ono, że dowodami zarejestrowania odbiorników jest: wniosek o rejestrację lub zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.

Jednocześnie wspomniane rozporządzenie reguluje, że dowody zarejestrowania odbiorników w formie imiennej książeczki opłaty abonamentowej zostaną w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia z urzędu zastąpione indywidualnym numerem identyfikacyjnym. O nadaniu tego numeru poczta miała pisemnie powiadomić użytkownika. Tymczasem okazuje się, że wiele osób w ogóle nie dostało informacji w tej sprawie, a mimo to przeciwko nim prowadzi się egzekucję. O tym zaś, że taki numer został im nadany dowiadują się z wezwania do zapłaty zaległości. kiedy zaś zwracają się do poczty z prośbą o przedstawienie dowodu doręczenia zawiadomienia, czyli dowodu dowodu zarejestrowania odbiornika poczta nie chce tego robić.

W ocenie RPO nie do zaakceptowania jest stan, w którym negatywne konsekwencje związane z obowiązkami formalnymi ponosi tylko obywatel. Postanowił więc zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych w z prośbą o wyjaśnienie.

Furtkę do ścigania zaległości otworzył poczcie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. Wynika z niego, że egzekucja administracyjna – zarówno opłaty karnej za używanie niezarejestrowanego odbiornika, jak i należności z tytułu abonamentu – jest dopuszczalna i możliwa.

Osoby, które w ciągu siedmiu dni od otrzymania upomnienia nie uregulują zaległości w opłatach abonamentowych RTV, dostają tytuł wykonawczy wystawiony przez Pocztę Polską, a egzekucją długu zajmują się urzędy skarbowe. Mogą zająć konto czy wejść na rentę lub emeryturę.

Istnieje możliwość uwolnienia się od długu. Decyzje w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości podejmuje jednak nie Poczta Polska, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. A ta ma siedzibę w Warszawie.

KRRiT jest zasypana wnioskami o rozłożenie na raty lub umorzenie. Tylko w 2013 r. wniesiono ich 124 216.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo