Jak tłumaczy Radosław Graboś, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy – „wniosek o pomoc publiczną de minimis może złożyć każdy przedsiębiorca posiadający problemy ze spłatą zobowiązań podatkowych. Jest to czasami jedyna szansa dla podatnika chroniąca go przed upadłością oraz umożliwiająca normalne prowadzenie działalności gospodarczej na czas 'perturbacji' z fiskusem".
Podstawą do udzielenia wnioskowanej przez stronę ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych w ramach pomocy de minimis jest jednak ustalenie istnienia ważnego interesu podatnika i/lub interesu publicznego.
Takie narzędzie nie jest skierowane jedynie do podmiotów gospodarczych mających problemy ze zobowiązaniami podatkowymi. O pomoc publiczną mogą się ubiegać również podmioty zobowiązane do zwrotu dotacji unijnych stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym.
Dla beneficjenta oznacza to możliwość wystąpienia ze stosownym wnioskiem do właściwej instytucji. Będą to w zależności od programu operacyjnego i jego konkretnego działania Instytucje Zarządzające, Wdrażające bądź Pośredniczące. Ulgi w spłacie zobowiązań z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację projektów unijnych mogą przybrać formę umorzenia w całości albo w części należności lub odroczenia ich spłaty bądź rozłożenia na raty.