Stare pozwolenia na budowę nie stały się bezpieczne

Czy ten kto ma pozwolenie na budowę, po wejściu w życie nowego Prawa budowlanego, może spać spokojnie? Analiza przepisów przejściowych ustawy nowelizującej nie daje niestety pozytywnej odpowiedzi.

Aktualizacja: 03.01.2021 12:34 Publikacja: 03.01.2021 00:01

Stare pozwolenia na budowę nie stały się bezpieczne

Foto: Adobe Stock

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie zostały wprowadzone do Prawa budowlanego od 19 września 2020 roku jest czasowe ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. To bardzo ważna zmiana, od dawna postulowana przez środowisko deweloperów, powołujących się na brak pewności obrotu prawnego ze względu na możliwość eliminowania, nawet po wielu latach, ostatecznych pozwoleń na budowę.

Orzeczenie o stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę niesie za sobą bardzo dotkliwe skutki. Oznacza bowiem, że decyzja taka jest traktowana jakby nigdy nie zaistniała w porządku prawnym. Tym samym, inwestor nie tylko traci pozwolenie na budowę, ale również naraża się na utratę innych decyzji wydanych na jego podstawie. Taki stan rodzi niepewność po stronie deweloperów, zarówno tych, którzy chcą rozpocząć roboty budowlane na podstawie ostatecznych decyzji jak i tych, którzy myślą o zakupie gruntu z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy