Przepisy o wynagradzaniu biegłych zmieniły się 5 listopada 2012 r. Przestał wtedy obowiązywać dekret z 1950 r. o należnościach biegłych, świadków i stron w postępowaniu sądowym. Wszystkie przepisy dotyczące należności ekspertów wpisano do kodeksu postępowania karnego. Teraz minister sprawiedliwości proponuje nowe stawki dla ekspertów wydających opinie w postępowaniu karnym.
Projekt rozporządzenia trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 6 maja 2013 r.
Zmiany dla ponad 17 tys. ekspertów wpisanych na listy prezesów sądów okręgowych są niewielkie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia jednak, że pracuje nad założeniami do nowej ustawy o biegłych sądowych kompleksowo regulującej to zagadnienie.
Zgodnie z projektem rozporządzenia stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub prokuratora ma wynosić od 1,28 proc. do 1,81 proc. kwoty bazowej przewidzianej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe za godzinę pracy (jest to 1766,46 zł).
Bonus za tytuł
Wysokość stawki ma być ustalana przy uwzględnieniu wymaganych kwalifikacji i nakładu pracy eksperta. W skomplikowanych sprawach stawka może być podniesiona o połowę. Na takie dobrodziejstwo mogą jednak liczyć tylko biegli legitymujący się dyplomem ukończenia studiów wyższych, dyplomem mistrzowskim oraz ci, którzy mają na swoim koncie przepracowaną minimum jedną kadencję albo są rzeczoznawcami od pięciu lat.