Reklama
Rozwiń

Raport: Diagnoza świadomości prawnej Polaków 2016

Polacy w większości mają osobiste doświadczenia z sądami powszechnymi i najwyraźniej nie dają im one podstawy do pozytywnych ocen – wynika z raportu „Diagnoza świadomości prawnej Polaków 2016”.

Aktualizacja: 29.03.2016 16:24 Publikacja: 29.03.2016 16:12

Raport: Diagnoza świadomości prawnej Polaków 2016

Foto: 123RF

Badanie zostało przeprowadzone z inicjatywy Kwartalnika Iustitia przez agencję badawczą Maison&Partners we współpracy z Warsaw Enterprise Institute w dniach 29 stycznia – 1 lutego 2016 roku na próbie 1108 osób. Raport prezentuje wyniki badania wizerunku instytucji reprezentujących wymiar sprawiedliwości na tle innych instytucji i urzędów publicznych w Polsce oraz wiedzy prawnej Polaków.

Główny wniosek z badania jest taki, że „pozycja wizerunkowa wymiaru sprawiedliwości, zważywszy na kluczową rolę, jaką odgrywa w funkcjonowaniu społeczeństwa, jest daleka od zadowalającej". Jak czytamy, odpowiedzialnością za obecną sytuację na pewno nie można obciążać wyłącznie mediów, które żądne sensacji mogą skupiać się na negatywnych aspektach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Polacy w większości mają osobiste doświadczenia z sądami powszechnymi i najwyraźniej nie dają im one podstawy do pozytywnych ocen – zauważają autorzy badania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono