Prawnikom trzeba płacić coraz więcej. Jest najnowszy raport

W 2021 r. wynagrodzenia w kancelariach prawnych i firmach doradczych wzrosły średnio 19 proc.

Publikacja: 24.04.2022 19:43

Prawnikom trzeba płacić coraz więcej. Jest najnowszy raport

Foto: Adobe Stock

Firma GP Executive, specjalizująca się w doradztwie personalnym i rekrutacji, przyjrzała się zarobkom i benefitom, na jakie można liczyć w Polsce w branży prawniczej. Raport potwierdza, że praca prawnika czy doradcy podatkowego to nadal zajęcie bardzo intratne i dające perspektywy. Średnia wartość podwyżki w branży w 2021 r. wyniosła 16 proc. W kancelariach i firmach doradczych średni wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł aż 19 proc.

Co więcej, obniżka pensji dotyczyła ok. 10 proc., z czego ponad połowa już wróciła do starych zarobków.

Pełny obraz

Jak wyjaśnia współautor raportu Marek Heidrich, partner w GP Executive, badanie wynagrodzenia prawników i doradców podatkowych 2021/2022 to kompleksowe opracowanie, które może być przydatne zarówno dla osób szukających pracy w zawodach prawniczych, jak i dla ich potencjalnych pracodawców.

– Poniekąd jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Z ich doświadczeń wynikało, że dotychczasowe opracowania i raporty płacowe nie przystają do rzeczywistości. W praktyce okazywało się bowiem, że oczekiwania potencjalnych pracowników są inne. Dlatego postanowiliśmy zapytać o zarobki oraz oczekiwania samych prawników i doradców podatkowych – tłumaczy Marek Heidrich.

W badaniu, którego partnerem medialnym była „Rzeczpospolita”, udział wzięli prawnicy zatrudnieni w kancelariach prawnych i firmach doradczych, w tym prawnicy wewnętrzni, tzw. in-house, oraz doradcy podatkowi. Aż 73 proc. to osoby z uprawnieniami zawodowymi.

Z danych o zarobkach w kontekście doświadczenia liczonego w latach pracy od zakończenia studiów wynika, że pensja świeżo upieczonego, pracującego mniej niż rok prawnika czy doradcy na umowie o pracę to średnio brutto 5,5 tys. zł. Dane potwierdzają też, że zarobki w branży prawniczej rosną skokowo wraz z doświadczeniem. Pensja na umowie o pracę przy doświadczeniu powyżej 19 lat może wynieść nawet 58 tys. zł brutto, a w modelu B2B maksymalnie 80 tys. zł netto.

To, że prawnikom i doradcom z dużym doświadczeniem trzeba płacić więcej, nie dziwi Dariusza Malinowskiego, doradcy podatkowego, partnera w KPMG.

– Ta zasada obowiązuje wszędzie. Osobie z większym doświadczeniem trzeba zapłacić odpowiednio dużo, żeby została w firmie, czy żeby ją zmieniła na inną. Dotyczy to także prawników i doradców podatkowych. Przy czym dodatkowym czynnikiem, który może wypływać na stawki, jest m.in. wąska, unikatowa specjalizacja. Presja płacowa w branży od kilku lat rośnie i ta tendencja jeszcze się nasili, biorąc pod uwagę ogólne uwarunkowania, np. galopującą inflację – podkreśla Dariusz Malinowski.

Czytaj więcej

Praca dla prawników: kogo szukają pracodawcy, co z zarobkami

Nowe tendencje

Z raportu wynika, że firmowa komórka czy karta sportowa w branży prawniczej nie jest już specjalną zachętą przy wyborze pracodawcy.

– Opieka medyczna czy darmowa siłownia to obecnie standard w każdej branży. Dla prawników i doradców najbardziej pożądanym, jak wynika z raportu, są takie bonusy, jak dzień wolny w urodziny czy większy niż ustawowy wymiar urlopu. To może być ważne wskazanie dla potencjalnych pracodawców – zauważa Marek Heidrich.

Zdaniem Dariusza Malinowskiego te nietypowe benefity niedługo mogą być istotnym elementem rekrutacji, ponieważ młode osoby coraz bardziej cenią sobie niezależność i niestandardowe podejście do pracownika.

Pandemia zmieniła też podejście do formy pracy. Aż 84 proc. pytanych uważa możliwość pracy zdalnej za atrakcyjny składnik warunków pracy, pomimo że w ocenie ponad połowy na pracę poza biurem poświęcają więcej czasu.

Artur Nowak, radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka, zauważa, że pod wpływem pandemii pracodawcy przekonali się do pracy zdalnej, a pracownicy do niej przyzwyczaili.

– Czy będzie standardem w branży prawniczej? Trudno dziś powiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, bo o ile firmy doradcze coraz bardziej cenią sobie pracę zdalną, o tyle trudno mi ją sobie wyobrazić jako podstawową formę w kancelarii zajmującej się sprawami karnymi. Z pewnością jednak tzw. praca hybrydowa stanie się bardziej powszechna w branży prawniczej – uważa Artur Nowak.

Pełna treść raportu: www.wynagrodzeniaprawnikow.pl

Czytaj więcej

Zarobki prawników w pandemii poszybowały w górę

Pensja rośnie wraz ze stażem

Wynagrodzenie prawników i doradców podatkowych rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia. Dla osoby, której staż, licząc od ukończenia studiów, wynosi:

  • 1–3 lata pracy mediana zarobków na etacie to 5600 zł brutto, a w modelu B2B 7000 zł netto.
  • 4–6 lat pracy mediana zarobków na etacie to 10 000 zł brutto, a w modelu B2B 13 500 zł netto.
  • 7–9 lat pracy mediana zarobków na etacie to 12 000 zł brutto, a w modelu B2B 18 000 zł netto.
  • 10–13 lat pracy mediana zarobków na etacie to 16 334 zł brutto, a w modelu B2B 20 000 zł netto.
  • 14–18 lat pracy mediana zarobków na etacie to 20 750 zł brutto, a w modelu B2B 25 000 zł netto.
  • 19 i więcej lat pracy mediana zarobków na etacie to 30 000 zł brutto, a w modelu B2B 24 000 zł netto.

Aż 55 proc. respondentów zadeklarowało, że w ubiegłym roku otrzymało podwyżkę.

Firma GP Executive, specjalizująca się w doradztwie personalnym i rekrutacji, przyjrzała się zarobkom i benefitom, na jakie można liczyć w Polsce w branży prawniczej. Raport potwierdza, że praca prawnika czy doradcy podatkowego to nadal zajęcie bardzo intratne i dające perspektywy. Średnia wartość podwyżki w branży w 2021 r. wyniosła 16 proc. W kancelariach i firmach doradczych średni wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł aż 19 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo dla Ciebie
Nieoficjalnie: były minister zdrowia Adam Niedzielski dostanie 100 tys. złotych kary
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości