Nowa minister finansów jeszcze bez nominacji, a już budzi kontrowersje

Kandydatura Magdaleny Rzeczkowskiej na nową szefową resortu finansów zaskoczyła pracowników administracji skarbowej i celników protestujących przeciwko niskim zarobkom pod jej rządami.

Publikacja: 24.04.2022 20:00

Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowsk

Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska

Foto: PAP/Rafał Guz

O możliwość awansu Magdaleny Rzeczkowskiej ze stanowiska szefa Krajowej Administracji Skarbowej na ministra finansów zapytaliśmy rzecznika prasowego tego resortu. W odpowiedzi usłyszeliśmy: „Nie komentujemy doniesień medialnych”.

Jako pierwszy napisał o tym portal polskatimes.pl. Nieoficjalnie udało się nam jednak potwierdzić te zmiany w rządzie. Po dwóch miesiącach od odejścia Tadeusza Kościńskiego, który wziął na siebie odpowiedzialność za „pewne niedociągnięcia” w Polskim Ładzie, jeden z najważniejszych resortów wreszcie będzie miał szefa. W okresie przejściowym ministerstwo podlegało bezpośrednio premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Dla ponad 40 tys. pracowników administracji skarbowej i ponad 10 tys. funkcjonariuszy Służby Celnej ten awans jest co najmniej kontrowersyjny. Zarówno urzędnicy, jak i celnicy, są obecnie w sporze z szefową KAS. Od poniedziałku w urzędach rozpoczyna się akcja wyłączania w południe komputerów na kwadrans.

– Chodzi nam o wymuszenie realizacji uchwały modernizacyjnej, podjętej jeszcze przed pandemią, w myśl której w 2020 i 2021 r. mieliśmy dostać podwyżki naszych wynagrodzeń miesięcznych o 196 zł – tłumaczy Agata Jagodzińska, szefowa Związkowej Alternatywy działającej w administracji skarbowej. – Po wielu miesiącach udało się nam dotrzeć do materiałów, z których wynika, że te podwyżki zostały wstrzymane na wniosek Magdaleny Rzeczkowskiej. Może jestem naiwna, ale mam nadzieję, że kiedy już zostanie ministrem, to zrekompensuje nam brak obiecanych podwyżek. Bo jest to już prawie 400 zł miesięcznie, co dla pracowników administracji skarbowej zarabiających na rękę najczęściej około 3–4 tys. zł miesięcznie jest bardzo dużą kwotą.

Z kolei celnicy domagają się nie tylko podwyżek, ale także przywrócenia im statusu funkcjonariuszy mundurowych wraz z wszelkimi przywilejami, z których korzystają np. policjanci czy funkcjonariusze CBA, CBŚ. Współpracują z nimi każdego dnia.

Związkowcy wskazują też na to, że obecna szefowa KAS jako wiceminister MF otrzymała w zeszłym roku 60 proc. podwyżki, a 8 kwietnia tego roku awansowała na stopień generalski w Służbie Celnej, co ich zdaniem wiązało się z kolejną podwyżką jej uposażenia.

Czytaj więcej

Nowym ministrem finansów ma zostać Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS
Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy