Unilink wychodzi w świat

Duża transakcja na rynku ubezpieczeń. Grupa Unilink, największy dystrybutor polis w Europie Środkowo-Wschodniej, dołącza do amerykańskiego fintechu i brokera Acrisure.

Publikacja: 05.04.2023 03:00

Unilink wychodzi w świat

Foto: materiały prasowe

Grupa Unilink jest największym dystrybutorem ubezpieczeń w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, z pozycją lidera w Polsce (marka Unilink), Bułgarii (marka I&G Insurance Brokers), Rumunii i Mołdawii (marka Safety Broker), Czechach i na Słowacji (marka Insia). Składka przypisana brutto, czyli zebrana ze sprzedaży polis majątkowych i życiowych, sięgnęła w 2022 r. 1,3 mld euro. Grupa działa również w formule MGA (Managing General Agent) w Polsce (Unext) oraz Rumunii (Next Ins Pro). Jest obecna we wszystkich kanałach sprzedaży ze szczególną koncentracją na kanale agencyjnym. W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej grupa współpracuje z 15 000 agentów, posiada 2500 placówek i sprzedaje około 7 mln polis rocznie.

Przejmowanie rywali

Pięć lat temu, w 2018 r., w Unilink zainwestował Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors. Objął 38,4 proc. akcji polskiej spółki. Jej dokapitalizowanie umożliwiło dynamiczny wzrost oraz serię przejęć. Gdy fundusz PEF VIII zainwestował w Unilink, był on liderem na polskim rynku, a celem jego zarządu było umocnienie pozycji spółki i zwiększenie jej obecności w sąsiednich krajach. Dzisiaj spółka ta jest największą platformą dystrybucji ubezpieczeń w naszej części Europy. Od czasu inwestycji EI Unilink zrealizował ponad 70 transakcji, przejmując swoich konkurentów. Przełożyło się to m.in. na wzrost brutto składki rocznej o około 400 proc. w ciągu zaledwie czterech lat. Unilink twierdzi, że posiada w tej chwili około 4 proc. rynku ubezpieczeń w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Pomaganie spółkom w rozwoju to inwestowanie w ich przyszłość. Proces ten wymaga dostrzeżenia potencjału spółki oraz wspierania jej zarządu i założycieli na drodze do sukcesu – mówi Dariusz Prończuk, partner zarządzający w Enterprise Investors odpowiedzialny za tę inwestycję. – Unilink jest dziś czołowym konsolidatorem rynku w Polsce i innych krajach regionu, posiada pełne zdolności ubezpieczeniowe – dodaje.

Teraz Enterprise Investors opuszcza akcjonariat Unilink. – Nasze pięć lat z EI to czas korzystny dla obu stron. Przekształciliśmy Unilink z lidera rynku dystrybucji ubezpieczeń w Polsce w największego gracza w regionie. Spółka jest liderem w sześciu krajach i działa we wszystkich kanałach dystrybucji. Między innymi dzięki wsparciu Enterprise Investors zrealizowaliśmy niezwykły wzrost i zbudowaliśmy solidną pozycję na przyszłość – mówi Igor Rusinowski, prezes Grupy Unilink.

Czytaj więcej

Wielkie przejęcie na rynku dystrybucji polis

Nowy partner z USA

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” opowiada, że przez ostatnie dwa lata Unilink i Enterprise Investors intensywnie rozglądały się za nowym inwestorem. – Rozmawialiśmy z wieloma potencjalnymi partnerami na świecie. Wybraliśmy Acrisure, bo ich wartości i strategia są bardzo podobne do naszych – tłumaczy szef Unilink.

Acrisure to amerykański fintech i broker ubezpieczeniowy. W ciągu ostatnich dziewięciu lat Acrisure zwiększył swoje przychody netto z 38 mln dolarów do ponad 4 mld dolarów rocznie. Zatrudnia ponad 14 tys. pracowników w 21 krajach.

– Firma Acrisure powstała w 2005 r., czyli stosunkowo niedawno w porównaniu z innymi globalnymi brokerami, ale rozwija się bardzo dynamicznie, przez akwizycje, których dokonała już około 1000 – mówi Igor Rusinowski. – Wierzymy, że po dogłębnym przeglądzie naszych opcji strategicznych dokonaliśmy najlepszego wyboru nowego inwestora – dodaje.

Ocenia, że dołączenie do Acrisure otwiera nowe możliwości dla agentów, pracowników i partnerów ubezpieczeniowych Unilink. Po transakcji Unilink będzie działać pod dotychczasową nazwą. Kierować nią będzie dotychczasowy zarząd. Dostanie natomiast dostęp do know-how, technologii i systemów sprzedaży Acrisure.

W 2022 r. według danych za 2021 rok Business Insurance uznał Acrisure za ósmego największego brokera ubezpieczeniowego na świecie. – Do tej pory naszym marzeniem było zdobycie pozycji największego dystrybutora ubezpieczeń na Europie. Wraz z Acrisure będziemy chcieli w nieodległej przyszłości zdobyć pozycję lidera na świecie – mówi prezes Rusinowski.

Transakcja wymaga zgód antymonopolowych i regulacyjnych. Strony nie ujawniły jej warunków finansowych.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy