Reklama
Rozwiń

Za odwołany lot należy się rekompensata

W razie odwołania lotu, pasażerowie mogą dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesioną szkodę. Równocześnie, przewoźnik musi zagwarantować posiłek, napoje, dostęp do telefonu, hotel, a nawet bony podróżne lub usługi lotnicze

Publikacja: 02.11.2011 14:47

Za odwołany lot należy się rekompensata

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Po wczorajszym awaryjnym lądowaniu samolotu LOT, lotnisko Chopina w Warszawie, pozostanie zamknięte do jutra do godziny 4.00. Narodowy przewoźnik Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały wszystkie rejsy dziś do godziny 16.00.

Czy w takim przypadku pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie za loty, które się nie odbędą ?

Tak, w razie odwołania lotu, pasażerowie mogą dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesioną szkodę.

Ustawa z 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze

odwołuje się w art. 205a i 205b, w sprawach uprawnień konsumenta z tytułu opóźnienia lub odwołania lotu, do

rozporządzenia wspólnotowego nr 261/2004/WE z 11 lutego 2004 r.

Przepisy te przewidują w takich sytuacjach uprawnienie do otrzymania pomocy w postaci posiłków, napojów, dostępu do telefonu, poczty e-mail lub faksu, a nawet do zakwaterowania w hotelu i transportu między lotniskiem a hotelem. Określają także prawo pasażera do otrzymania pewnej kwoty jako formy odszkodowania za odwołanie lotu.

W razie odwołania lotu, pasażerowie mogą dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesioną szkodę

Potwierdził to niedawno także Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w wyroku z 13 października 2011 r. (sygnatura akt C-83/10) przyznał prawo do odszkodowania pasażerom z Hiszpanii, którzy wystąpili do sądu o rekompensatę za lot, który się nie odbył.

(Zobacz artykuł:

Czego można się domagać za odwołany lot - wyrok ETS

)

.

Według unijnego rozporządzenia, pasażer może otrzymać 250 euro, gdy jego lot miał wynieść 1500 kilometrów. Gdy lot wewnątrzwspólnotowy miałby być dłuższy niż 1500 kilometrów albo nie miałby tego charakteru i wynosiłby od 1500 do 3 tys. kilometrów, odszkodowanie mogłoby sięgnąć 400 euro. Za wszystkie inne odwołane loty przewoźnik musi zapłacić pasażerowi 600 euro.

W rozporządzeniu jest mowa jedynie o minimalnym uprawnieniu dla pasażerów, co oznacza, że przewoźnicy mogą być bardziej dla nich hojni.

Pasażerowie, którzy zostali poinformowani o odwołaniu lotu, powinni otrzymać wyjaśnienie od przewoźnika o innych możliwościach dotarcia do miejsca przeznaczenia.

Należy pamiętać, że w przypadku odmowy przyjęcia na  pokład lub odwołania albo opóźnienia lotu o co najmniej dwie godziny pasażer ma prawo zwrócić się do obsługi na stanowisku odpraw lub w punkcie przyjęć pasażerów o tekst określający przysługujące pasażerowi prawa, w szczególności do  odszkodowania i należnej pasażerowi pomocy.

W Polsce skargi na naruszenie praw pasażera przez przewoźnika rozpatruje wyodrębniona komórka Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Komisja Ochrony Praw Pasażerów. Pokrzywdzony konsument najpierw musi wyczerpać procedurę reklamacyjną u przewoźnika i dopiero potem może wnosić skargę do prezesa ULC na rozstrzygnięcia związane z odmową przyjęcia na pokład samolotu, odwołania lotu i jego duże opóźnienia. Do skargi podróżny musi dołączyć kopię: reklamacji do przewoźnika, jego odpowiedzi, potwierdzenia rezerwacji lotu. Prezes ULC wydaje decyzję administracyjną, w której określa zakres naruszenia i termin jego usunięcia.

Ale uwaga! Nie można żądać odszkodowania w przypadku, gdy odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków (np. z powodu pyłu wulkanicznego).

Podstawa prawna:

- ustawa z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z dnia 14 czerwca 2006 r. Nr 100, poz. 696 z późn. zm.)

- rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91 [DzU UE.L. 2004 r. nr 46, poz. 1 ]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono