Nie tak łatwo zmienić ubezpieczyciela auta

Firmy ubezpieczeniowe utrudniają rozwiązywanie umów obowiązkowego ubezpieczenia OC

Aktualizacja: 17.05.2008 11:07 Publikacja: 17.05.2008 01:06

Nie tak łatwo zmienić ubezpieczyciela auta

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Większość osób, które zmieniają firmę ubezpieczeniową lub sprzedają samochód, ma ogromne i często kosztowne problemy z obowiązkowymi polisami OC kierujących.

– W połowie kwietnia kończyła mi się umowa ubezpieczenia OC i autocasco zawarta z PZU. Zacząłem się rozglądać za polisą na kolejny okres i znalazłem tańszą ofertę w innej firmie

– mówi Paweł S., warszawski kierowca.

– Spojrzałem na starą polisę, znalazłem kontakt do agenta, który mi ją sprzedał, i po krótkiej rozmowie telefonicznej wysłałem faksem wypowiedzenie polisy OC.

Zadzwoniłem jeszcze do agenta, czy doszło i czy to wystarczy, na co usłyszałem, że tak. Jakież było moje zaskoczenie, gdy dwa tygodnie później, kiedy już przeniosłem się do nowego ubezpieczyciela, dostałem z PZU wezwanie do zapłaty ponad 640 zł składki za polisę OC. Mam już przecież umowę z nową firmą

– dziwi się Paweł S.

Eksperci z rynku ubezpieczeniowego twierdzą, że może to być wynik kiepskiego obiegu informacji między agentami i firmą i wszystko zakończy się pozytywnie. Przyczyna może być jednak inna.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe, w tym największy na polskim rynku PZU, odebrały swoim agentom ubezpieczeniowym prawo do przyjmowania wypowiedzeń polisy OC. Dla statystycznego posiadacza polisy agent jest jedynym przedstawicielem ubezpieczyciela, z jakim ma kontakt – jemu więc przekazuje wypowiedzenie umowy.

Ograniczając uprawnienia agentów, firmy ubezpieczeniowe skutecznie utrudniają wypowiedzenie polisy OC. Musi ono zostać wysłane do firmy listem poleconym lub składa się je osobiście w oddziale firmy za potwierdzeniem odbioru.

List musi zostać jednak nadany odpowiednio wcześnie, by dotarł do ubezpieczyciela najpóźniej w ostatnim dniu trwania starej umowy.

Wszelkie naruszenia tej procedury lub spóźnienie z wysłaniem wypowiedzenia firmy ubezpieczeniowe traktują jako niezłożenie wypowiedzenia w terminie. Wtedy stara polisa przedłuża się automatycznie na kolejny okres, a ubezpieczyciel wzywa do zapłaty składki za zupełnie zbędną, bo już drugą, polisę OC.

Po interwencji nadzoru PZU deklaruje, że agenci już mogą odbierać wypowiedzenia polis, przeczy temu jednak przypadek Pawła S.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Komisji Nadzoru Finansowego, wynika, że do tej pory zalecenia nadzoru dotyczące wypowiedzenia umowy dostało już 16 innych firm ubezpieczeniowych. Wszystkie zadeklarowały ich wykonanie. Problem w tym, że nawet te, które nie stosują utrudnień, w przypadku podwójnego ubezpieczenia wciąż nie widzą możliwości wypowiedzenia polisy.

Dlatego Ministerstwo Finansów przygotowuje nowelizację, która pozwoliłaby na zmianę tych przepisów. Firmy ubezpieczeniowe są jednak zdecydowanie przeciwne zmianom. Na razie założenia do nowelizacji nie przewidują możliwości rozwiązania niepotrzebnej polisy OC.

Utrudnianie posiadaczom pojazdów wypowiadania umów OC to bardzo krótkowzroczna polityka. Część ubezpieczycieli umożliwia bowiem rozwiązanie drugiej, niepotrzebnej umowy za porozumieniem stron. Ci zaś, którzy za wszelką cenę chcą zatrzymać klientów, prawdopodobnie stracą ich na zawsze. Wystąpiliśmy z propozycją zmiany przepisów, które pozwoliłyby na wypowiedzenie niepotrzebnej polisy OC. Zakłady ubezpieczeń są jednak niechętne temu projektowi.

Proponujemy też, by za datę złożenia wypowiedzenia uznać moment nadania listu z takim oświadczeniem. Teraz liczy się bowiem data dotarcia przesyłki do ubezpieczyciela. Nie jest jednak tajemnicą, że poczta ma opóźnienia. W ten sposób można zostać podwójnie ubezpieczonym bez swojej winy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.rzemek@rp.pl

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku