Pieniądze dla ofiar przestępstw

Prawnika, rehabilitację, transport czy bilety kolejowe będzie mógł sfinansować specjalny fundusz, którego celem jest pomoc ofiarom przestępstw i ich najbliższym

Publikacja: 07.01.2012 03:55

Pieniądze dla ofiar przestępstw

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej rozpoczął działalność

1 stycznia 2012 r. Od tego czasu przejmuje on pieniądze, które do tej pory płacili sprawcy wypadków drogowych, a także truciciele środowiska bezpośrednio instytucjom, stowarzyszeniom oraz organizacjom społecznym, które pomagają ofiarom.

Zasilą go także pieniądze z potrąceń zarobków skazanych, z dotacji, zbiórek oraz darowizn. Nie ma mowy o tym, by pieniądze zebrane na rzecz pokrzywdzonych zostały wykorzystane na pomoc skazanym i odwrotnie. Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia, w którym określono zasady, na jakich stowarzyszenia i fundacje mogą się ubiegać o pieniądze na pomoc.

Mianowicie muszą złożyć ofertę z kwotą, która jest im niezbędna, i wziąć udział w konkursie. Po rozpoznaniu wszystkich ofert opracowany zostanie wykaz podmiotów, na rzecz których zostały przyznane środki finansowe funduszu. Nawet z najmniejszej wydanej kwoty stowarzyszenie czy fundacja muszą się rozliczyć.

W projekcie rozporządzenia określono również zasady i tryb udzielania pomocy pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin, a także pozbawionym wolności, zwalnianym z jednostek penitencjarnych i członkom ich rodzin. O pomoc może poprosić sam zainteresowany, prokurator, pełnomocnik lub przedstawiciel skazanego.

Najważniejsze jest jednak to, na co można przeznaczyć pieniądze.

Chodzi o: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej; pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią lub pomocą psychologiczną; pokrywanie kosztów związanych ze specjalistycznym leczeniem lub rehabilitacją oraz uzyskiwaniem orzeczeń o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy.

W grę mogą wchodzić też wydatki na naukę (w tym indywidualne kształcenie), a nawet okresowe dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych i dostosowanie warunków mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przejazdy środkami komunikacji publicznej lub pokrycie kosztów transportu.

Zebrane w funduszu pieniądze będzie można też wydawać na organizowanie konferencji, seminariów i spotkań poświęconych uprawnieniom oraz potrzebom osób pokrzywdzonych przestępstwem. Możliwe będzie ponadto finansowanie szerokich akcji informacyjnych, m.in. na temat praw pokrzywdzonych, oraz badania naukowe dotyczące sytuacji i potrzeb ofiar przestępstw

Działające do tej pory stowarzyszenia i fundacje korzystające z pieniędzy zasądzanych przez sądy najbardziej boją się tej ostatniej działalności. Twierdzą, że zamiast praktycznej pomocy pieniądze zostaną przejedzone.

 

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej rozpoczął działalność

1 stycznia 2012 r. Od tego czasu przejmuje on pieniądze, które do tej pory płacili sprawcy wypadków drogowych, a także truciciele środowiska bezpośrednio instytucjom, stowarzyszeniom oraz organizacjom społecznym, które pomagają ofiarom.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo