Osoba pozbawiona wolności, w sprawie której sąd wydał wyrok uniewinniający lub orzeczenie umarzające postępowanie, ma prawo do dochodzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia od Skarbu Państwa. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, w latach 2005–2011 tytułem odszkodowania sądy przyznały łącznie ponad 33 mln zł, a tytułem zadośćuczynienia w latach 2009–2011 ponad 17 mln zł.
Możliwość zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych przewiduje art. 552 kodeksu postępowania karnego. Wymogi proceduralne związane ze złożeniem wniosku o odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie reguluje rozdział 58 tego kodeksu.
Co to znaczy: niewątpliwie
Ocenę słuszności aresztowania należy badać na podstawie ostatecznego prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawie. W zasadzie jednak każde tymczasowe aresztowanie w świetle późniejszego prawomocnego wyroku uniewinniającego bądź orzeczenia umarzającego postępowanie należy uznać za „niewątpliwie niesłuszne".
Definiując „niewątpliwie niesłuszne aresztowanie", należy przyjąć definicję wskazaną przez Sąd Najwyższy. Orzekł on, że jest to aresztowanie „powodujące dolegliwość, której oskarżony (podejrzany) nie powinien doznać, w świetle całokształtu okoliczności ustalonych w sprawie, a także w szczególności jej prawomocnego rozstrzygnięcia".
W zbliżonym tonie kształtuje się orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wskazuje on, że sądy nie powinny oddalać wniosków związanych z roszczeniami z tytułu niewątpliwego niesłusznego aresztowania, nawet gdy stosowanie tego środka zapobiegawczego było oparte na dowodach, które przemawiały na niekorzyść oskarżonego.