Odszkodowanie za pozbawienie wolności

Aresztowany, którego sąd uniewinnił, może dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa.

Publikacja: 17.10.2014 09:45

Odszkodowanie za pozbawienie wolności

Foto: www.sxc.hu

Osoba pozbawiona wolności, w sprawie której sąd wydał wyrok uniewinniający lub orzeczenie umarzające postępowanie, ma prawo do dochodzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia od Skarbu Państwa. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, w latach 2005–2011 tytułem odszkodowania sądy przyznały łącznie ponad 33 mln zł, a tytułem zadośćuczynienia w latach 2009–2011 ponad 17 mln zł.

Możliwość zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych przewiduje art. 552 kodeksu postępowania karnego. Wymogi proceduralne związane ze złożeniem wniosku o odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie reguluje rozdział 58 tego kodeksu.

Co to znaczy: niewątpliwie

Ocenę słuszności aresztowania należy badać na podstawie ostatecznego prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawie. W zasadzie jednak każde tymczasowe aresztowanie w świetle późniejszego prawomocnego wyroku uniewinniającego bądź orzeczenia umarzającego postępowanie należy uznać za „niewątpliwie niesłuszne".

Definiując „niewątpliwie niesłuszne aresztowanie", należy przyjąć definicję wskazaną przez Sąd Najwyższy. Orzekł on, że jest to aresztowanie „powodujące dolegliwość, której oskarżony (podejrzany) nie powinien doznać, w świetle całokształtu okoliczności ustalonych w sprawie, a także w szczególności jej prawomocnego rozstrzygnięcia".

W zbliżonym tonie kształtuje się orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wskazuje on, że sądy nie powinny oddalać wniosków związanych z roszczeniami z tytułu niewątpliwego niesłusznego aresztowania, nawet gdy stosowanie tego środka zapobiegawczego było oparte na dowodach, które przemawiały na niekorzyść oskarżonego.

Szybki termin?na wniosek

Bardzo istotną kwestią związaną z możliwością dochodzenia roszczeń jest stosunkowo krótki termin na złożenie wniosku. Jest na to tylko rok liczony od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie. Po upływie tego terminu zgłoszenie roszczeń odszkodowawczych może prowadzić do ich oddalenia przez sąd.

Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie nie podlega żadnej opłacie sądowej. Tym samym poszkodowany nie musi ponosić dodatkowo żadnych kosztów, by uzyskać odszkodowanie. Jest to wyjątek od ogólnej zasady odpłatności postępowań o roszczenia o charakterze pieniężnym.

Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie powinien spełniać wymagania formalne wskazane w art. 119 k.p.k., tj. zawierać:

Ponadto we wniosku należy wskazać kwotę, której się dochodzi tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość odszkodowania sąd ustala zwykle na podstawie rzeczywistych strat materialnych wnioskodawcy.

Sądem właściwym miejscowo, do którego kieruje się roszczenia, jest sąd okręgowy dla miejsca, w którym nastąpiło zwolnienie tymczasowo aresztowanego. Przykładowo, jeśli wnioskodawca zwolniony był z Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, to do rozpatrzenia wniosku właściwy będzie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie można żądać przez rok od daty zwolnienia. Niesłuszność zatrzymania na 24 godziny, a maksymalnie 48, trzeba jednak wykazać, a uzyskane świadczenie w tym wypadku może okazać się niewysokie.

Od autora

Marcel Marszałek, aplikant adwokacki ?Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

Trzeba mieć świadomość, że powrót do codziennego życia po okresie niesłusznego aresztowania nierzadko bywa trudny, a zła reputacja czasami uniemożliwia wykonywanie wcześniejszego zawodu. Późniejsze funkcjonowanie człowieka niesłusznie tymczasowo aresztowanego, który ostatecznie został uniewinniony bądź wobec którego umorzono postępowanie, wiąże się też niekiedy z przykrym napiętnowaniem społecznym.?Dla dużej części społeczeństwa nie ma różnicy między aresztowaniem ?a ostatecznym skazaniem. Odbiór tych terminów jest bardzo podobny, jednak z punktu widzenia prawa nie można stawiać znaku równości między nimi. Zgodnie bowiem ?z zasadą domniemania niewinności wyrażoną w art. 5 kodeksu postępowania karnego oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Tymczasowe aresztowanie jest jedynie środkiem zapobiegawczym przewidzianym przez procedurę karną, którego celem ?jest zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne