Odszkodowanie ma prowadzić do naprawienia szkody materialnej i obejmuje poniesione straty oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Najprościej rzecz ujmując, Skarb Państwa powinien naprawić szkodę majątkową, która powstała w związku z niewątpliwie niesłusznym tymczasowym aresztowaniem.
Do odszkodowania możemy zaliczyć m.in. zwrot utraconych zarobków przez niesłusznie aresztowanego (pomniejszone o koszty utrzymania, które ponosił na wolności), koszty zakupów w kantynie, koszty paczek dostarczanych przez rodzinę (jeśli wnoszący musi zwrócić ich koszt najbliższym). Często niesłusznie aresztowani tracą pracę, a po wyjściu z aresztu śledczego nie mogą od razu znaleźć nowej. Okres pozostawania bezrobotnym również powinien być wliczony w odszkodowanie.
Kolejnym przysługującym roszczeniem jest zadośćuczynienie. Ono z kolei rekompensuje szkodę niematerialną. Jego wysokość uzależniona jest od konkretnego przypadku i powinna w sposób najpełniejszy spełniać funkcję kompensacyjną tego świadczenia.
Podczas ustalania wysokości zadośćuczynienia za niewątpliwie niesłuszne aresztowanie sąd będzie brał przede wszystkim pod uwagę, ile trwała izolacja spowodowana tymczasowym aresztowaniem. Ponadto, szacując krzywdę, powinien mieć na względzie:
Przyznana suma powinna być odpowiednia i w całości rekompensować negatywne skutki niesłusznego aresztowania w sferze niematerialnej.