Będziemy latać z Polski coraz dalej

Statystyczny Polak może korzystać z samolotu niemal tak często jak Irlandczyk czy Portugalczyk, których kraje uważane są za rozwinięte lotniczo.

Publikacja: 10.03.2016 21:00

Z polskich lotnisk startuje prawie 9 tys. samolotów tygodniowo – wynika z danych Centre for Aviation (CAPA), najpoważniejszej firmy analitycznej rynku lotniczego. Dla porównania, z najlepiej skomunikowanego kraju, jakim są Niemcy, startuje ich dziesięciokrotnie więcej. Za Niemcami są: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania i Turcja.

Tyle że za wzrostem dostępności połączeń w Polsce stoi głównie oferta Turkish Airlines, Emirates i Qatar Airways, które rozbudowują swoją siatkę z centrów przesiadkowych. Nie jest to wyjątek, bo w całej Europie najszybciej rosną właśnie połączenia na Bliski Wschód (+14 proc. w lecie 2015 i +16 proc. prognoza na 2016), a trudno wyobrazić sobie, by wszyscy ci pasażerowie kończyli podróż w Dubaju, Stambule czy Dausze.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Transport
Tańszy przejazd koleją do Niemiec. PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę na Euro 2024
Transport
Drugie podejście Gdyni do agroportu. Chętna KGS. Mamy też odpowiedź Viterry
Transport
Przewoźnicy liczą na ożywienie
Transport
Agroportów nie będzie. Utracona szansa na sukces Polski
Transport
Tomasz Szymczak, prezes lotniska Warszawa-Modlin: Modlin nie dał się zagłodzić