Zgodnie z komunikatem ITF zawieszenie tenisistki nastąpiło po tym, jak w jej próbce moczu przesłanej do laboratorium akredytowanego przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) w Montrealu, wykryto metabolity stanozololu.

Stanozolol to znany od lat w sporcie steryd anaboliczny, był np. powodem głośnej dyskwalifikacji sprintera Bena Johnsona podczas igrzysk w Seulu. Próbkę Szoszyny pobrano 26 października 2020 roku podczas turnieju ITF w Stambule (zagrała tam dwa mecze). Tenisistka została formalnie oskarżona o branie dopingu 30 listopada i tymczasowo zawieszona od 12 grudnia.

Anastazja Szoszyna ma 23 lata, urodziła się w Charkowie na Ukrainie, ale od 14 roku życia mieszkała i trenowała w Polsce (przez sześć lat w Puszczykowie, potem w Warszawie). W czerwcu tego roku otrzymała obywatelstwo polskie. Ostatnio odnosiła sukcesy w cyklu Lotos PZT Polish Tour – Narodowym Pucharze Polski, ratującym polskich tenisistów w czasach pandemii – wygrała cztery turnieje.

Za doping sterydowy grozi jej do czterech lat dyskwalifikacji. Tenisistka ma prawo odwołania się od decyzji ITF o zawieszeniu, ale na razie nie skorzystała z tej możliwości.