Nastolatki absolutnie nie były speszone tym, że grają najbardziej sensacyjny kobiecy wielkoszlemowy finał w XXI wieku, wiele wymian było znakomitych, obie pokazały, że siła nie musi być rozstrzygającym argumentem, obie są zawodniczkami technicznie doskonałymi, poruszają się po korcie lekko i z gracją, publiczność w Nowym Jorku słusznie nagrodziła je długą owacją.

Emma Raducanu jest urodzoną w Toronto Brytyjką, córką Rumuna i Chinki, ma 18 lat, przed turniejem była 150 tenisistką rankingu WTA i musiała do turnieju głównego przebijać się przez eliminacje. Nie przegrała przez cały turniej ani jednego seta i została pierwszą w historii tenisa kwalifikantką, która wygrała turniej wielkoszlemowy. Debiutowała na tym szczeblu w tegorocznym Wimbledonie, gdzie dotarła do 1/8 finału i skreczowała w pojedynku z Ajla Tomljanović z powodu kłopotów z oddychaniem. Teraz jest mistrzynią US Open i od poniedziałku będzie 23 tenisistką świata (Fernandez awansuje na miejsce 28).