Średnica Słońca jest ponad 109 razy większa od Ziemi, a objętość – milion razy. Zbudowane jest głównie z dwóch najlżejszych pierwiastków chemicznych: wodoru i helu. Temperatura na powierzchni Słońca osiąga 5500 stopni Celsjusza, ale wewnątrz dochodzi nawet do 14 milionów stopni. W jądrze wodór przemienia się w hel, w procesie tym uwalniana jest ogromna energia. Dokument zrealizowany przez ekipę filmową BBC pokazuje najdokładniejsze zdjęcia Słońca zarejestrowane przez satelity SOHO i TRACE oraz teleskop w Las Palmas. Dzięki nim widzowie zobaczą m.in. heliosferę, dostrzegalną wcześniej tylko podczas zaćmienia.

Słońce – płonąca, gazowa kula o średnicy miliona kilometrów – sprawia wrażenie nieustannie wybuchającego fajerwerku wyrzucającego wielkie ilości materiału gwiezdnego. Mknie on w przestrzeni z prędkością 450 km na sekundę. Potrzeba co najmniej dwóch dni, by skutki tej aktywności dotarły do Ziemi. Wpływają one na funkcjonowanie urządzeń elektronicznych, w szczególności satelitów komunikacyjnych. Na skutek słonecznych wybuchów na Ziemi powstają także zorze polarne, niezwykłej urody zjawiska optyczne (podobno nigdy nie zaobserwowano dwóch takich samych).

Autorzy filmu próbują odpowiedzieć także na pytania: skąd Słońce czerpie swą energię i jak długo będzie jeszcze świecić, a także skąd się biorą plamy na jego powierzchni. Zaobserwowali je już dwa tysiące lat temu Chińczycy. W XVII wieku Galileusz zauważył, że kształty plam zmieniają się, gdy plama zbliża się do widocznej krawędzi dysku słonecznego. Uczony wykazał też, że Słońce obraca się.

Przyszłość tej gwiazdy obliczana jest na kilka miliardów lat i zależy od ilości termojądrowego paliwa gwiazdy, czyli wodoru. Gdy go kiedyś zabraknie, Słońce będzie trzy razy większe niż dzisiaj i wreszcie zacznie stygnąć, by ostatecznie zgasnąć. Naukowcy od lat prowadzą intensywne prace nad budową symulatora Słońca, by znaleźć metodę bezpiecznego wytwarzania energii dla Ziemi.

[i]Słońce | 14.00 | TVP 1 | środa[/i]