Punktem kulminacyjnym będzie półtoragodzinna transmisja uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To okazja, by przybliżyć telewidzom wiedzę o współczesnym Wojsku Polskim, zadaniach wykonywanych przez nie w kraju i za granicą. Relację poprzedzi reportaż „Afganistan 2009. Lotnisko Kabul” Henryka Jantosa, opisujący natowską misję polskiego kontyngentu wojskowego. Wśród siedemdziesięciu Polaków pełniących służbę w Afganistanie są piloci, nawigatorzy, kierownicy kontroli lotów i inni specjaliści służb naziemnych, saperzy. Do ich obowiązków należy zabezpieczanie transportu ludzi, broni i towarów. Operacją pod kryptonimem KAIA – Kabul Afghanistan International Airport – dowodzi pilot pułkownik Lesław Dubaj. Autorzy filmu pokażą też, jak lekarze i lotnicy pomagają afgańskiej ludności cywilnej, w tym dzieciom z przedszkola, nad którym nasi piloci objęli patronat.
Z kolei historię 15. Pułku Ułanów Poznańskich dowodzonego przez Władysława Andersa poznają widzowie dokumentu „Ułani Andersa 1939 – 1948”, zrealizowanego przez Janusza Sidora i Krzysztofa Nowaka. Pułk powstał w 1918 roku na początku powstania wielkopolskiego i był pierwszym oddziałem polskiej kawalerii od czasu rozbiorów. Wsławił się w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku, a we wrześniu 1939 roku bronił Warszawy, gdzie pod koniec września, tuż przed kapitulacją stolicy, został rozwiązany.
Całodzienny blok programów rocznicowych przygotował także kanał Kino Polska. Rozpocznie go filmem „Cud nad Wisłą” Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego (sobota, godz. 8.00), a zakończy nad ranem następnego dnia blokiem teledysków z pieśniami i piosenkami żołnierskimi. O godz. 18.05 zostanie pokazana premiera fabularyzowanego dokumentu Pawła Kędzierskiego „My cichociemni. Głosy żyjących”, przypominającego losy polskich żołnierzy, którzy po klęsce wrześniowej trafili do Anglii, wzmacniając szeregi elitarnej jednostki specjalnej. Realizowali ryzykowne misje w okupowanej Polsce i walczyli w Powstaniu Warszawskim. Wydarzenia sprzed lat wspominają w filmie cichociemni.