Jedną z najciekawszych propozycji jest wywiad z 1987 roku, który przeprowadził z Kapuścińskim Marek Miller. W niezobowiązujących dekoracjach studia telewizyjnego PWSFTiTV opowieści reportażysty mają niebywałą temperaturę i siłę. – Dobre pisanie jest rezultatem ogromnej koncentracji – mówi. – Skala talentu jest skalą zdolności koncentrowania się.
Ten stan najłatwiej mu było osiągnąć w czasie leżenia na podłodze. O rutynie nie było mowy, bo za każdym razem zaczynał pisanie, uważając się za debiutanta. – Chodzi o to, żeby utrafić w rytm, który dalej poniesie – wyjaśnia w filmie. A najważniejsze jest pierwsze zdanie – gdy się je ma, z mroku wyłania się cała książka. Kapuściński zdradza, że operowania skrótem i zwięzłości formułowania myśli nauczył się, gdy jako korespondent relacjonował wojny i konflikty. Depesze, które wysyłał wówczas do redakcji, nie mogły mieć więcej niż sto słów. Za każde trzeba było zapłacić dolara...
Pasjonująco też opowiada, dlaczego wielokrotnie ryzykował życiem dla napisania tekstów i co było w trudnych chwilach jego najskuteczniejszą bronią. Przywołuje dzieciństwo spędzone na Polesiu, a także historię powstania „Cesarza”. Tłumaczy, czemu nie mógłby żyć poza Polską, choć fascynowały go rubieże świata i odległe miejsca, do których nie podróżuje się stadnie, ale samemu.
TVP Info proponuje także dokumenty: „Stąd cały świat” Piotra Załuski, relacjonujący spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim w jego rodzinnym Pińsku na Białorusi w 2000 roku, „Horyzonty i słowa” Piotra Załuski – będące próbą opisania świata według reportażysty, film „Cesarz” z cyklu „Archiwum polskich wydarzeń” – prezentujący sylwetkę pisarza, podobnie jak „Poszukiwany Ryszard Kapuściński” w reżyserii Filipa Bajona.
Stąd cały świat