Ma w dorobku niezapomniane utwory, jak „Mówię ci, że”, „Runął już ostatni mur”, „To, co czujesz” czy „Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia”. W swoich piosenkach przestrzegał przed obłudą władz i nawoływał do sprzeciwu, śpiewając: „Czy ty nie widzisz, że są tacy, którzy chcą, żebyśmy pozabijali się. Żebym ja zabił ciebie, żebyś ty zabiła mnie, żebyśmy żyli w strachu całe noce i całe dnie”. Zapewniał, że „runął już ostatni mur między nami” i że „nie dzieli nas nic”. Obiecywał, że „nauczymy się kochać, przestaniemy się bać, życie stanie się muzyką i stanie się to, co ma się stać”, a potem „poniesie nas rzeka miłości do oceanu szczęścia”.

Urodził się 21 sierpnia 1955 roku w Warszawie. Jest synem znanego grafika i satyryka Eryka Lipińskiego. Ukończył Liceum im. Tadeusza Czackiego i poszedł na Akademię Sztuk Pięknych, ale rzucił studia, żeby poświęcić się muzyce. W 1979 roku z Tomaszem „Rastamanem” Szczecińskim i Jackiem „Lutrem” Lenartowiczem założył grupę Tilt, która dała jeden z pierwszych koncertów w warszawskim Teatrze Studio.

Zespół kilka razy w ciągu 30 lat zawieszał działalność, reaktywował się i zmieniał skład – Lipiński jest jedynym muzykiem, który działa z Tiltem od początku. W 1981 roku z Robertem Brylewskim powołał do życia Brygadę Kryzys. Z Tiltem nagrał albumy „Tilt”, „Czad Komando Tilt”, „Rzeka miłości, koncert w Buffo ’96” i ostatni – „Emocjonalny terror” z 2002 roku. Występował też solo. Na początku lat 90. rozpoczął karierę dziennikarską, pisał m.in. dla „Tylko Rocka”, pracował w firmie fonograficznej BMG Poland, był redaktorem naczelnym pisma „Activist”, prowadził audycję w Radiostacji. Napisał muzykę do filmów Władysława Pasikowskiego: „Słodko-gorzki” i „Psy II: Ostatnia krew”.

[i]Niedziela z… Tomaszem Lipińskim | 17.05, 17.30, 18.20 | TVP Kultura | NIEDZIELA[/i]