Profesor Karol Myśliwiec od 28 lat jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, od 18 – kierownikiem Zakładu Archeologii Egiptu Starożytnego w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Udział w pracach wykopaliskowych w Egipcie i Syrii brał od 1969 roku. Uczestniczył też w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna w Tebach Zachodnich oraz w Minszat Abu Omar w Delcie Nilu, także w pracach w Sudanie i na Cyprze.
W 1987 roku jako pierwszy podjął prace archeologiczne w Sakkarze po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Odkrycia, których dokonał tam zespół polskich naukowców pod jego kierownictwem, rzuciły nowe światło zarówno na historię polityczną starożytnego Egiptu, jak i historię sztuki okresu Starego Państwa. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa, w tym wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a przed siedmioma laty – grobowiec człowieka o imieniu Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach Unisa i Tetiego.
Film pokazuje dwa najważniejsze grobowce odnalezione przez zespół profesora, jak również pracę polskich archeologów w Sakkarze. Profesor Myśliwiec przyjął na siebie rolę przewodnika po świecie starożytnych Egipcjan i w humorystyczny sposób opowiada o tym, jakie wnioski wyciągnął ze swoich znalezisk.
Fifi. Film o profesorze Karolu Myśliwcu | 23.20 | TVP Kultura23.20 | CZWARTEK