Wspólnie z brytyjskim fizykiem i zespołem doświadczonych naukowców ze Stanów Zjednoczonych (dr Daniel Kraft), Wielkiej Brytanii (prof. Jim Al-Khalili i dr Aarathi Prasad) i Kanady (dr Carin Bondar, prof. Chris Eliasmith) przyjrzymy się rewolucyjnym tworom nauki i techniki, takim jak LS-3 - mobilny czworonożny robot, Virtsim – najbardziej kompleksowy system symulacji taktycznej czy Geckskin - samoprzylepne tworzywo, które można usunąć bez śladu.
Jak mówi Stephen Hawking, wkrótce będziemy żyć bezpieczniej, bawić się lepiej, łączyć się szybciej, żyć dłużej, widzieć dalej i myśleć bardziej przenikliwie, bo technika stwarza nieograniczone możliwości. Choć wielu z nas rozwój technologiczny może przerażać, wprowadzać w zakłopotanie, bądź rodzić poczucie wyobcowania, to jest wiele przykładów na to, że może mieć on również prawdziwie zbawienny wpływ na nasze życie.
Przyjrzyjmy się choćby jednemu z wymienionych przykładów – wykorzystywanemu przez wojsko i policję systemowi symulacji Virtsim. Żołnierze i policjanci na co dzień stawiają czoło zagrożeniom. Dobre przeszkolenie to dla nich sprawa życia i śmierci. Trening w wirtualnym świecie to mniejsze narażanie się na odnoszenie ran, ale to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Szkolenie strzeleckie to podstawa, jednak żeby się przekonać czy trening przyniósł oczekiwane efekty żołnierz musi stanąć twarzą w twarz z przeciwnikiem, który chce go zabić. Na strzelnicy dziurawimy tarcze, które nie odpowiedzą ogniem, Virtsim przenosi ćwiczącego w wirtualne środowisko odpowiadające warunkom pola walki. Dzięki systemowi stymulacji sensorycznej mięśni, poczuje on, gdy zostanie trafiony. W ten sposób jego trenerzy przekonają się też, jak zareaguje na wymierzoną w siebie broń, nie narażając jednocześnie jego życia.
„Megatechnologie według Stephena Hawkinga" już od 23 kwietnia o godz. 22:00, na National Geographic Channel.
Więcej informacji na witrynie: www.natgeotv.com/pl.